Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre?
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
awit
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): marca 21, 2006
Wiadomości: 16

PisanieNadesłano: Pn lip 08, 2007 11:26 pm    Temat wiadomości: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Ze mna bylo tak:

Najpierw przeczytalem opis w "Przewodniku Gier" Pijanowskiego seniora (nie Wojciecha), ktory bardzo zachecal do gry. Znalazlem wiec kolege w szkole, z ktorym zaczalem grywac na kartce papieru (czasami trzeba bylo przepisac, bo juz byla tak pomazana i pokreslona, ze sie nie dawalo nic widziec). Ko w takich warunkach raczej sie nie grywalo, zreszta - kto to tam wiedzial, co to jest ko! Puszczający oczko kiedy nawet zdarzalo sie wstawianie w atari non-stop, czy granie "drabinek" otwartych z dwoch stron (potem zdziwienie, ze jednak sie wyrwal z opresji..).

Potem (polowa lat 70-tych) pojawil sie jakis pierwszy polski komplet do go: byly to pionki takie jak do Chinczyka - smukle wieze, ktore lubily sie przewracac przy lekkim stuknieciu tekturowej (sic!) planszy, wiec byla dodatkowa zabawa. A kolory byly calkiem odjechane: niebieskie i pomaranczowe! ROTFL!

Nastepnie pojawily sie komplety juz bardziej podobne do "czegos": plaskie plastikowe "kamienie" wielkosci i ksztaltu obecnych jednogroszowek w kolorze tym razem pomaranczowym i bialym. One z kolei mialy inna wlasciwosc: zabitych kamieni nie dawalo sie zdjac z planszy nie posliniwszy wpierw palca, wiec znowu bylo zabawnie...

Potem pojawilo sie udogodnienie: "kamienie" nadal byly plaskie, ale mialy dodatkowe "cos" wystajacego do gory (patrzac z boku wygladalo to tak: _|_ ), dzieki czemu dawalo sie jakos juz je wyciagac z planszy. Kolory bodajze biale i niebieskie.

Dopiero w latach 80-tych, kiedy juz na powaznie zaczalem grywac - moj brat mieszkajacy "na Zachodzie" kupil mi porzadne kamienie ze szkla i goke w Niemczech Zachodnich (haha) w sklepie Ishi Press.

Jak pozniej poszedlem do klubu, to juz tam grali ludzie na jakims sprzecie ofiarowanym przez Japonczykow. Goban wykonany przez jakiegos kolege wlasnorecznie kupilem od niego nieco pozniej.

Jakis czas potem Czesi zaczeli produkcje swojego sprzetu, wiec juz bylo latwiej zdobyc, a jeszcze potem Wlodek Malinowski zaczal produkcje NORMALNYCH kompletow.

A teraz to juz zaden no problem z kupieniem sprzetu....

A wy? od czego zaczynaliscie? Powspominajmy poczatki.
Powróć na górę
queyas
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lut 23, 2006
Wiadomości: 6
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn grud 17, 2007 1:03 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Narysowałem sobie dziewiątkę na kartce, a zamiast kamieni miałem 5 i 10 groszówki Uśmiech
Powróć na górę
porandojin
Nobi
Nobi


Dołączył(a): paźdź 31, 2007
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Biskupiec k.Olsztyna

PisanieNadesłano: Wt grud 18, 2007 7:45 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Wyszukałem wiórową deskę narysowałem na niej linie 13x13 i 9x9 mazakiem do płyt CD.Za kamienie posłużyły mi guziki Uśmiech

_________________
Go uczy nas walki ale również i pokory.
Powróć na górę
Kamyk
Keima
Keima


Dołączył(a): kwiet 16, 2005
Wiadomości: 72
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pt stycz 11, 2008 3:16 am    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

2 Maja 2004 r. pomost nad Promenadą w Wałczu,
po południu, sqreek vs kamyk Puszczający oczko

Deska i kamienie kolegi Uśmiech zakupiona z pewnością u Maliniaka.

Czasem w szkole Go na papierze Puszczający oczko (kartka, kratka i ołówki)

później prezent od rodziców na urodzinki Goban + szklaczki Uśmiech
Służył mi długo bo aż 1,5 roku Uśmiech
przed długi czas sie kurzył, nie miałem z kim na nim grać. (w tej części Polski)
W międzyczasie doczekałem się magnetycznego^^

Gobanik znów zobaczy światło dzienne Uśmiech W Poznańskim klubie nowe rekordy frekwencji - sprzętu zbrakło !!! (9.01.2008)
a do Poznania przyjedzie silny gracz z którym będzie można sie zmierzyć na co dzień/tydzień.

czas użyć Pronto? Puszczający oczko
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Pt stycz 25, 2008 1:19 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Pewnie już o tym zestawie pisałam w innym temacie, ale najwyżej.
Pierwsze moje gry były na zestawie zrobionym przez mojego Tatę - materiał z wyszystymi liniami ("gobrus") i kamienie w postaci walców ze sklejonych kilku tekturowych kółek
Powróć na górę
Sai1988
Keima
Keima


Dołączył(a): marca 15, 2006
Wiadomości: 89
Skąd jesteś: Lesko

PisanieNadesłano: Śr lut 20, 2008 7:55 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Pierwszy sprzet na ktorym gralem to jakis stary komp z pracowni info w moim bylym LO.
A tak powarznie to na gobanie z e-go nie pamietam zazwy zestawu ale stal cos 100 chyba Bardzo szczęśliwy

_________________
Matma opisuje wszystko...oprócz wnętrza
Powróć na górę
Flieg
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 07, 2003
Wiadomości: 11
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pt kwiet 11, 2008 8:10 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Pierwszy sprzęt, na jakim grałem to (pomijając komputer) kartka z narysowanymi liniami (9x9) i płytki z gry scrabble'opodobnej (białe literą do dołu, czarne literą do góry). Nawet nieźle się grało Puszczający oczko
Obecnie posiadam zestaw magnetyczny (rodzice stwierdzili, że będą problemy, żeby schować taką wielką dechę :/ ), ale i tak gra się dobrze Puszczający oczko
Powróć na górę
enigm4
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 25, 2007
Wiadomości: 23
Skąd jesteś: Olsztyn

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2008 12:15 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

U mnie pierwsza była: tekturka z narysowaną kratką + fasola w dwóch kolorach z warzywniaka. :) Mimo, że było to dosyć dawno (moja przygoda z Go trwa już ponad rok) to nadal niektórzy z mojej rodziny nazywają Go "grą w fasolki".
Powróć na górę
DavidS1992
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 16, 2008
Wiadomości: 10
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2008 4:00 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Ja grałem na mapie, tam były takie linie, niepotrzebne zakrylem jakimiś gazetami... plansza 9x9
Kamienie - muszelki i żołnierzyki Bardzo szczęśliwy
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Pt paźdź 24, 2008 8:48 am    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

A ja nie pominę komputera, to był Pentium III Uśmiech graliśmy przez kurnik. Kolega mnie przez komunikator zagadał i tłumaczył zasady praktycznie w trakcie gry, potem jeszcze chyba z pół roku albo rok zazwyczaj ze mną wygrywał.
Jakoś z pół roku po pierszej grze kupiłem najtańsze szklane kamienie najtańszą drewnianą dechę w e-go.pl. i jeszcze po kilku miesiącach przyszliśmy dopiero do klubu Uśmiech I graliśmy dalej, a potem on przestał grywać i 9h to za mało pomocy dla niego bym miał problem wygrać Smutny
Powróć na górę
Delita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 13, 2003
Wiadomości: 17
Skąd jesteś: Pabianice

PisanieNadesłano: Cz list 13, 2008 2:43 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Standardowo była to karta i dlugowpis. W niedlugim czasie deska samoróka i miedziaki + srebrne Uśmiech ALe jak zaczalem braciaka rozwalac to kupilem zestaw maliniaka. Teraz mam nieco lepszy zestaw ale ten pierwszy nadal darze wyjątkowym sentymentem:)
Powróć na górę
Kurczaczek
Nobi
Nobi


Dołączył(a): grud 22, 2008
Wiadomości: 1
Skąd jesteś: Polska

PisanieNadesłano: Pn grud 22, 2008 7:06 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Plansza z klocków LEGO ograniczone 19x19 ogrodzeniem z zestawu "Paradise" i żółto-niebieskie klocki - o 6 rano w Nowy Rok... To były czasy Uśmiech
Powróć na górę
k43r
Nobi
Nobi


Dołączył(a): paźdź 07, 2008
Wiadomości: 9
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Sb paźdź 31, 2009 8:29 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Na papierowej, ale z prawdziwymi kamieniami ^^ kumpel przyniósł do szkoły, a deski już nie chciało mu się targać
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Sb list 14, 2009 2:06 pm    Temat wiadomości: Re: Na jakim sprzecie graliscie swoja pierwsza gre? Odpowiedz cytując

Commodore 64, program się nazywał Microgo. Kto chce sobie zobaczyć na emulatorze, niech sciągnie tutaj: nitroroms.com/view/Com...9.t64.html - ale nie oczekujcie wysokiego poziomu rozgrywki :> wtedy mnie jednak nie wciągnęło, nawet nie zrozumiałem do końca zasad.

A w realu - szachownica i peerelowskie monety.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy