Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Kamienie Yunzi
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Askorbita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 29, 2009
Wiadomości: 12
Skąd jesteś: UR Kraków

PisanieNadesłano: Pt May 29, 2009 10:59 pm    Temat wiadomości: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Witam.

Zastanawiam się nad kupnem kamieni Yunzi. Posiadam obecni zwykłe szklane kamienie 10.6 mm, ale zaciekawiły mnie kamienie Yuzni.

Przed zakupem chciałem się zorientować czy warto kupować takie kamienie, czy lepiej zostać przy starych.

Proszę o opinie graczy którzy mieli styczność z tymi i tymi kamieniami.

Pozdrawiam Qxa
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn May 31, 2009 4:33 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Grałem nimi, wersją "plaskatą" czyli pojedynczo wypukłymi. Przydatne przy układaniu wariantów, wtedy kamienie w wariantach kładzie się na 'brzuszkach" i łatwo później wrócić do gry. Maja troche większą średnicę niż normalne przez co kiedy na gobanie jest ich wiecej to robi się tłok. Co za tym idziem są odrobinę niewygodne do gry. Tak więc jeżeli chcesz sobie je kupić przygotuj się również na kupno gobanu który jest odrobinę większy od standardowo dostępnych w Polsce, najprawdopodobniej bambusowy.

Swoją drogą te "zwykłe" szklane 10.5 mm to chyba pro w sklepie e-go, prawda? Jak dla mnie jeżeli miałbym je zmieniać to od razu na muszelki ;).

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
Askorbita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 29, 2009
Wiadomości: 12
Skąd jesteś: UR Kraków

PisanieNadesłano: Pn May 31, 2009 9:06 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Tak chodzi mi o te pro kamienie ze sklepu e-go.
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn May 31, 2009 9:52 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

To może lepiej zainwestować w fajne gosu albo grubą dechę?

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
Askorbita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 29, 2009
Wiadomości: 12
Skąd jesteś: UR Kraków

PisanieNadesłano: Cz czerw 04, 2009 1:19 am    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Tak, gosu to kolejne co kupię.

A decha, cóż... zbliżają się wakacje. Zrobię sobie taka na nóżkach i pokaże wam efekt moich starań.

Dziękuję za odradzenie tych kamieni! Moje Kochanie się ucieszyło że nie wydam 3 stów. hyhy
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Cz czerw 04, 2009 12:08 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Tzn abyśmy się dobrze zrozumieli, ja nie odradzam w ogóle kupna tych kamieni, bo na pewno są bardzo fajne i inne niż szkło. Po prostu nie widzę sensu kupowania ich kiedy już się ma szklane 10.5 mm.

Czekam aby zobaczyć ten goban na nóżkach :).

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Pn czerw 28, 2009 11:18 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Grałem "Yunzi" płaskimi i dwustronie wypukłymi (dostępne na skarbychin.pl) i co do płaskich to się zgodzę trochę z Mandosem. Natomiast co do tych podwójnie wypukłych to są to moje ulubione kamienie do gry. Oba kolory są matowe, mają inny kształt niż szklane zwykłe, co widać dobrze na zdjęciach:
picasaweb.google.com/s...ubgo/Inne#
są ciężkie, wygodne. czarne pod światło są zielonkawe. Sprzedawane są razem z porządnym Gosu, solidnym, choć do pokrywki mało kamieni wchodzi. I pokrocem na Gosu. Porównania z do gosu z e-go nie ma, o klasę lepsze.

Co do płaskich sprzedawanych w skarbychin.pl to to ponoć nie są oryginalne Yunzi ponieważ są z marmuru. Ale gra się nimi ok. tak jak Mandos mówił przy tłoku jest gożej, szczególnie zdejmowanie jeńców jest uciążliwe, trudno wyłuskać pierwszego Puszczający oczko
Za to inaczej się nimi stuka, tak jak by klikać płaską monetą o goban.

Ogólnie polecam dwustronne Yunzi, tylko co zrobić wtedy z tymi Pro (10,5mm) nie wiem Smutny
Powróć na górę
kamui_uno
Nobi
Nobi


Dołączył(a): May 04, 2009
Wiadomości: 6
Skąd jesteś: Siedlce

PisanieNadesłano: Pn lip 27, 2009 10:34 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

ja bym dawal grac innym pod swoaja opieka XD
aktualnie gram 13x13
na jednym z sestawow z e-go.pl
i daje znajoym pograc na 9x9 XD

wiec czasem jak sie ma kilka rodzajow kamieni jest uciazliwe ale
a przeciez nie da sie grac z jednego gosu na 2 planszach XD

_________________
stan:zielony
sila: zadna Drwiący

poszukuje nauczyciela lub kogos kto wspomoze w nauce go

kgs: kamuiuno 17k?
kontakt gg 10880645;
i na pm ^^
Powróć na górę
Askorbita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 29, 2009
Wiadomości: 12
Skąd jesteś: UR Kraków

PisanieNadesłano: Cz paźdź 08, 2009 10:01 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Jako że mówiłem coś przed wakacjami o zrobieniu gobanu na nóżkach, przedstawię wam moje prace...

Ale uprzedzam iz jeszcze nie jest skończony bo miałem kryzys go i tak samo nie mogłem na go patrzeć jak i w nie grać. Mam jednak nadzieje że owy kryzys mi przejdzie, bo tak gra dalej mnie fascynuje...

Zatem wklejam rycinki i proszę o komentarz:






Do zrobienia pozostało jeszcze namalowanie linii i pomalowanie go lakierobejcą by był ciemniejszy i twardszy.

Jakby były jakieś pytanie odnośnie jak go robiłem służę radą i jakotakim doświadczeniem bo wiem że kilka błędów było i mogłem to zrobić 3 razy lepiej i ładniej.
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Cz paźdź 08, 2009 10:20 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Askorbita wrote:
Jako że mówiłem coś przed wakacjami o zrobieniu gobanu na nóżkach, przedstawię wam moje prace...

O! super się zapowiada.

Askorbita wrote:

Do zrobienia pozostało jeszcze namalowanie linii i pomalowanie go lakierobejcą by był ciemniejszy i twardszy.

Hmm, z lakierobejcą to bym osobiście odpuścił, tzn nie wiem jakie to drewno, na za twarde nie wygląda, ale lakier się błyszczy i błyszczące gobany są beee Puszczający oczko

Często gobany się woskuje, to zabezpiecza a się tak nie błyszczy (wosk płynny do nabycia łatwo)

Co do zrobienia ciemniejszego koloru, to ja bym poszedł w styl azjatycki i zrobił go żółtego, tak jak malują ShinKaya'ę
( chiyodad.blogspot.com/...ctory.html - tutaj jak malują (m in) w fabryce producencie kamieni Yunzi)

Jak bym napisał, że gobanów się nie lakieruje to bym skłamał, lakieruje się. Ale unika się tego przy tych porządniejszych. Np lakieruje się zazwyczaj bambusowe. Te chińskie bambusowe dostępne w polsce (przynajmniej te 18mm (2cm niby)) To są lakierowane lakierem matowym. I to jest duża różnica w stosunku do błyszczącego. Na plus dla matu. Ale i tak taki goban jest bardzo podatny na zarysowania, które od razu są bardzo widoczne, dużo bardziej, niż zarysowane drewno, nieporównywalnie bardziej. I dużo trudniej się potem taki lakier regeneruje niż rysę na drewnie.

Co do kolorowania to jak wspomniałem malował bym na żółto, nawet znajomy żółcił bejcą rustykalną jakieś drewno i całkiem ładnie to wyszło. On akurat robił shogiban a nie goban, ale kolor w sumie ten sam do uzyskania.

To takie zapiski na szybko Puszczający oczko
Pozdrawiam
Powróć na górę
Lesio
Honte
Honte


Dołączył(a): wrz 13, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Pt paźdź 23, 2009 9:42 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Kamieni Yunzi nie polecam - bo w porownaniu nawet do "zwykłych" szklanych- wyglądają źle. Ale to jest kwestia gustu.
Co do planszy (gobanu) to szczerze odradzam lakierowanie. Kamienie będą się ślizgać, światło odbijać i w ogóle będzie wieś.... Uśmiech Woskowanie czystego żywego drewna jest znacznie lepszym pomyslem. I ładniej wygląda.
A plansza czym jaśniejsza i bardziej żółta - tym lepiej.

Leszek
Powróć na górę
janek
Honte
Honte


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 37
Skąd jesteś: Wodzisław Śląski

PisanieNadesłano: Pn list 01, 2009 11:12 am    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

Lesio wrote:
Kamieni Yunzi nie polecam - bo w porownaniu nawet do "zwykłych" szklanych- wyglądają źle. Ale to jest kwestia gustu.


Leszek

O gustach się nie dyskutuje.
Ja preferuję w kolejności: agaty, muszle, szklane (koreańskie lub japońskie), yunzi. Inne raczej są beee. Osobiście najbardziej odpowiadają mi kamienie o grubości 10 - 10,5 mm. Grubszymi źle mi się gra, w drugą stronę im cieńsze, tym - powiedzmy - mniej doskonałe Bardzo szczęśliwy .
Mam kosztowne upodobania Puszczający oczko - za grubość i dobry materiał sporo się płaci.

Co do yunzi...
Yunzi też są "szklane". Tyle, że do masy szklanej dodawane są (prawdopodobnie, bo poza dwoma fabrykami w Chinach nikt na 100% tego nie wie) zmielone jadeit i agat.
Fabrycznie pakowane yunzi pokryte są pyłem trzeba je umyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, od razu wyglądają tak jak powinny Bardzo szczęśliwy . Dużo złego marce yunzi zrobiła pewna firma (nie mająca w nazwie słowa "go") sprzedająca "coś" - na pewno nie yunzi - jako "yunzi wypukłe z jednej strony".
Lepiej się gra zwykłymi kamieniami, ale są goiści ceniący kamienie jednostronnie wypukłe (np. fisz Uśmiech ), jako bardzo przydatne do analizy wariantów: hipotetyczne warianty układa się kamieniami kładzionymi odwrotnie, łatwo je potem usunąć z planszy.
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Pn list 02, 2009 3:20 pm    Temat wiadomości: Re: Kamienie Yunzi Odpowiedz cytując

janek wrote:

Co do yunzi...
Yunzi też są "szklane". Tyle, że do masy szklanej dodawane są (prawdopodobnie, bo poza dwoma fabrykami w Chinach nikt na 100% tego nie wie) zmielone jadeit i agat.
Fabrycznie pakowane yunzi pokryte są pyłem trzeba je umyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, od razu wyglądają tak jak powinny Bardzo szczęśliwy .

Ponoć trzeba jeszcze naoliwić je delikatnie (suche do woreczka foliowego i kilka kropel oleju). Wtedy na czarnych nie widać wszystkich śladów innych kamieni. Swoją drogą szklane które możemy kupić w e-go też są oliwione, ale już przez producenta, ale w ich przypadku tylko czarne, białe nie. W przypadku Yunzi (które białe i czarne są mocno matowe i chropowate) oliwi się i białe i czarne.

janek wrote:
Dużo złego marce yunzi zrobiła pewna firma (nie mająca w nazwie słowa "go") sprzedająca "coś" - na pewno nie yunzi - jako "yunzi wypukłe z jednej strony".

Chyba nic złego się nie staje jak ja napiszę, że chodzi tutaj o SkarbyChin.pl, które sprzedają kamienie (najprawdopodobniej) marmurowe, ale je opisują jako Yunzi. Zawsze chciałem im o tym napisać, ale przy okazji zawsze zapomninałem, a specjalnie mi się nie chciało.

Wracając do Yunzi podwójnie wypukłych, to ja je cenię za ciężar i kształt, są cięższe od szklanych (nawet tych 10,5mm) i (MI) gra się nimi wygodniej niż szklanymi, szczególnie tymi 10,5mm, bo IMO to już za grube. Tak, że stawiam je wyżej niż jakiekolwiek szklane. Do muszli nie porównuję, bo za rzadko gram muszlami by mieć dobre porównanie. Agatów na oczy nie widziałem Puszczający oczko

A co do płaskich (np marmurowych, bo też są całkiem fajne) to są one specyficzne, i wydają całkiem inny dźwięk przy kładzeniu, dzwięk jest też wydawany inaczej, bo nie przy zetknięciu z gobanem - jak przy podwójnie wypukłych - tylko dopiero przy końcowym położeniu na płasko, robią takie PLASK, że przy mało energicznym stukaniu i tak mamy głośne PLASK - no może to inny dźwięk, było by trzeba nagrać Puszczający oczko

Jeszcze intryguje mnie jeden typ kamieni, mianowicie drewniane. Niestety nie miałem takich jeszcze w rękach, widziałem, że tylko w USA je sprzedają (choć tanio ok 10$ za komplet) Ja bym ich nie cenił na równi z powyższymi, ale wydają mi się atrakcyjne do turystycznego zestawu, bo targać ze sobą 3kg Yunzi albo 2kg szklanych to przesada na dłuższą metę. Plastikowe to niestety plastikowe i nie za fajne, a takie drewniane powinny być dosyć lekkie a za razem dość eleganckie...
link do zdjęć:
www.thefind.com/query....+go+stones

Pozdrawiam marmez
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy