Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Kilka pytań od początkującego
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DavidS1992
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 16, 2008
Wiadomości: 10
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2008 7:18 pm    Temat wiadomości: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Nie wiem czy dobrze robię że wszystkie piszę w jednym temacie...
no dobra:

Czy handicapy muszą być w tych "standardowych" miejscach?
Dlaczego gra z komputerem nie jest dobra?
Czy można używając komputera zmierzyć swoją siłę?
Czy Go rozwija? (IQ czy cos takiego)
Jak gram na kurniku to prawie ciagle przegrywam.. Zazwyczaj trafiam na silniejszych przeciwników.. Powinienem z nimi grać?? (handicapy nie wchodzą w gre)
Powróć na górę
lsnienie
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 16, 2005
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Cz paźdź 16, 2008 10:13 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Quote::
Czy handicapy muszą być w tych "standardowych" miejscach?
Zazwyczaj są w standardowych, a na turniejach i grach rankingowych - zawsze (przynajmniej w Polsce ;)). Kamienie handicapowe można ułożyć też w miejscach dowolnych - taki handicap, o ile pamiętam, nazywa się "chiński", ale jest praktycznie niespotykany.

Quote::
Dlaczego gra z komputerem nie jest dobra?
Jest dobra, ale tylko wtedy, jeśli Twój komputer ma 800 procesorów Puszczający oczko

Quote::
Czy można używając komputera zmierzyć swoją siłę?
Na KGS są boty, których siła wynosi ileś kyu wg systemu rankingowego KGS (jedna z najbardziej skomplikowanych rzeczy pod słońcem, w praktyce ranking kgs jest za mocny średnio o 4 kamienie w stosunku do rzeczywistej siły - co jednak nie jest regułą), można więc powiedzieć, że jeśli ogrywasz danego bota, to jesteś od niego silniejszy.
Programu, który Ci powie na podstawie przeprowadzonej gry, jaką masz siłę, nie ma. Ale jest test na Internecie - play.baduk.org/ Ale również tutaj wynik nie musi być wiarygodny - siłę gracza określa się zazwyczaj w stosunku do siły innych graczy, tj. wyników partii z innymi goistami.
To straszne, ale trzeba czasem "wyjść do ludzi", nawet w Internecie Puszczający oczko

Quote::
Czy Go rozwija? (IQ czy cos takiego)
Podobno Go - w przeciwieństwie do np. szachów - wymaga wysiłku umysłowego od obu półkul mózgu. Prawa półkula - ta rzadziej używana - jest od emocji, muzyki, liczenia i kolorów (chyba), co znakomicie wyjaśnia fakt, czemu wśród goistów tylu matematyków i informatyków grających w czarno-białą grę Przewracający oczami
...tak, go rozwija Puszczający oczko

Quote::
Jak gram na kurniku to prawie ciagle przegrywam.. Zazwyczaj trafiam na silniejszych przeciwników.. Powinienem z nimi grać?? (handicapy nie wchodzą w gre)
Przede wszystkim powinieneś grać na innym serwerze... Puszczający oczko

_________________
Never fight a land war in Asia (Civilization IV)
Powróć na górę
esio
Nobi
Nobi


Dołączył(a): paźdź 03, 2008
Wiadomości: 6
Skąd jesteś: Lodz

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2008 12:31 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Witam
Do poczatkowych porazek podejdz psychologicznie - olej je. Na poczatku nikt z nas (nawe Einstein czy Kant) nie potrafil pisac chodzic itp. Jednak po wlozeniu odpowiedniego wysilku kazdemu sie to udaje. podobnie jest z GO trzeba tylko wlozyc odpowiednio duzo pracy.
Na Kurniku jest niestety malo powaznych ludzi i tez takich ktorzy poprawiaja sobie samopoczucie ogrywajac slabszych. To jak kopanie lezacego. Jezeli po takiej grze czujes sie niedobrze to patrz pkt. pierwszy.
Ja gram w GO, bo rozwija. Mam nadzieje, ze taki argument wystarcza.
Przynajmniej na poczatku polecam granie z biotami na KGS. Z tego co po pierwszej partii zauwazylem sa niezle. Maja tylko jedna wade - nie odpowiadaja na dzien dobry, milej gry i skad jestes :). Cos jak z zegarami w tym komiksie :
www.emptytriangle.com/
pozdro
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2008 3:38 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

DavidS wrote:
Czy handicapy muszą być w tych "standardowych" miejscach?

W japońskich regułach tak, w chińskich w dowolnym miejscu (przynajmniej tak jest to zaimplementowane na KGSie). O tych regułach możesz przeczytać tutaj: http://senseis.xmp.net/?Rules

W Polsce najczęściej gra się na regułach japońskich, tak samo jak na KGSie.

DavidS wrote:
Dlaczego gra z komputerem nie jest dobra?

Bo grają mechanicznie i dziwacznie. Łatwiej wyrobić sobie złe nawyki, oczywiście tyczy się to również gry z człowiekiem ale w mniejszym stopniu.

DavidS wrote:
Czy można używając komputera zmierzyć swoją siłę?

Na KGSie boty służą do ustalenia sobie rankingu bo ludzie często nie chcą grać gier z osobami które go nie mają. Realną siłę najlepiej wywnioskować z gier z żywymi graczami którzy mają ustalony ranking.

DavidS wrote:
Czy Go rozwija? (IQ czy cos takiego)

Granie w go rozwija umiejętność ... grania w go. Czy rozwija abstrakcyjne myślenie, zmysł spostrzegania lub inną przydatną w życiu rzecz trudno ocenić i pewnie jest tyle opini ilu graczy. Oczywiście jako osoby które uprawiają ten sport lubimy myśleć, że ta gra nas bardzo rozwija Puszczający oczko i na pewno bardziej niż szachy Puszczający oczko .

Jedno jest pewne, zbyt duża ilość czasu spędzona nad grą (a o to nie jest trudno bo uzależnia jak żadna inna, no może poza WoWem) na pewno przeszkadza w rozwoju innych dziedzin swojego życia Puszczający oczko .

DavidS wrote:
Jak gram na kurniku to prawie ciagle przegrywam.. Zazwyczaj trafiam na silniejszych przeciwników.. Powinienem z nimi grać?? (handicapy nie wchodzą w gre)

Granie z silniejszymi na pewno jest lepsze niż ze słabszymi. Powoduje, że widzisz skuteczniejsze ruchy, strategię i jednocześnie jesteś częściej karany za swoje błędy (co też jest pouczające). Jedynym mankamentem jest rosnąca frustracja ;). Oprócz kurnika proponuję mimo wszystko KGS na którym jest sporo graczy z Polski.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
DavidS1992
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): paźdź 16, 2008
Wiadomości: 10
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Pt paźdź 17, 2008 3:45 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

jest jakieś go no komórke? Drwiący
Powróć na górę
esio
Nobi
Nobi


Dołączył(a): paźdź 03, 2008
Wiadomości: 6
Skąd jesteś: Lodz

PisanieNadesłano: Pn paźdź 19, 2008 5:28 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Powinna byc mozliwosc grania przez net na komorce z wifi. byly tez jakies programy java do kupienia ale nie wiem czy w polsce. No i gra na nintendo czy innego gameboya.
pozdr
P.S.
Jezeli chodzi o rozwijanie to wole mozg pracujacy nad GO niz biernie wchlaniajacy kolejny film/ksiazke/gierke itp. W dugotrwale i systematycznie pracujacym mozgu powinny rozwijac sie nowe dendryty oraz zwiekszac synteza neuroprzekaznikow. Mozg jest jak miesien niby nowe komorki sie nie tworza, ale mozna pracowac cale zycie nad kondycja tych ktore juz mamy.
Powróć na górę
Sentinel
Nobi
Nobi


Dołączył(a): grud 21, 2005
Wiadomości: 7
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt paźdź 21, 2008 2:21 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Witam Wszystkich,
mam małe doświadczenie i umiejętności w Go więc z własnych obserwacji nie mogę sobie odpowiedzieć. Co to znaczy, że komputery grają schematycznie? Domyślam się, że programy mają biblioteki poprawnych sekwencji np z joseki i się nimi kierują. Czy to tak, że zawsze w określonej sytuacji grają tak samo czy robią błędy? Ma ktoś może jakiś przykład z gry z programem, który może pokazać? Np komputer zwykle gra tak, a dobry gracz by tak nie zagrał gdyż...
Pozdrawiam
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Wt paźdź 21, 2008 3:15 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Nie upierałbym się z tym, żeby nie grać z komputerem. Ma początku ciężko znaleźć przeciwnika dla siebie, a na tym etapie (powiedzmy, pierwsze 100 partii) chodzi właściwie o jak najszybsze "ogranie się". Trzeba poznać podstawowe mechanizmy rozgrywki, więc igowin jest moim zdaniem w sam raz. Unikamy w ten sposób batów od lepszych i tracenia czasu na ludzi którzy nie znają zasad (kurnik).
Powróć na górę
enigm4
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 25, 2007
Wiadomości: 23
Skąd jesteś: Olsztyn

PisanieNadesłano: Śr paźdź 22, 2008 12:00 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Sentiel wrote:
Co to znaczy, że komputery grają schematycznie?

Oznacza to, że jeszcze ludzkość nie stworzyła myślącego komputera, a ilość kombinacji w GO na planszy jest zbyt duza, zeby (bez myślenia) brutalnie sprawdzac wszystkie kombinacje.

Tak, więc gra z komputerem (na chwile dzisiejszą) jest i musi być dyktowana pewnymi schematami, czyli pomijając to, że programy korzystają z bibliotek joseki, fuseki, kształtów etc, to i tak gra komputera jest grą mechaniczną bez myślenia.

Natomiast grając z różnymi ludzmi spotykasz różne style gry i masz pewność, że grasz z myślącymi przeciwnikami.

Ja też polecam KGS. Kurnik raczej trudno traktować poważnie. Grając na KGS ustalisz swoją siłą w kyu/dan (w systemie KGS), spotkasz polskich graczy, zawsze znajdziesz graczy dokładnie na Twoim poziomie gry.
Powróć na górę
madi81
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lip 18, 2010
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: miasto

PisanieNadesłano: Pn lip 18, 2010 5:30 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post.

Może i kompy grają schematycznie, ale jeśli początkujący nie potrafi z nimi wygrać (ja nie potrafię) to co złego jest w graniu z komputerem? Ja z wad widzę tylko za szybkie ruchy kompa, co nie daje realistycznego efektu gry i przynajmniej u mnie, mniejszą motywację w grze, co skutkuje byle jakimi ruchami. Gdyby te wady zlikwidować to komp byłby idealnym przeciwnikiem dla słabych graczy.

Moje pytanie:
Czy zasady kurnika i KGS wymuszają inną taktykę i przy tej samej sytuacji dają inne wyniki?

_________________
około 20 kyu
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn lip 18, 2010 9:00 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

madi81 wrote:
Cześć wszystkim, to mój pierwszy post.
Może i kompy grają schematycznie, ale jeśli początkujący nie potrafi z nimi wygrać (ja nie potrafię) to co złego jest w graniu z komputerem?

Cześć Tobie.
Nic, tylko lepiej jest z żywym przeciwnikiem przez net (skoro już używasz komputera), a jeszcze lepiej z żywym przeciwnikiem "analogowo".

madi81 wrote:
Moje pytanie:
Czy zasady kurnika i KGS wymuszają inną taktykę i przy tej samej sytuacji dają inne wyniki?

Masz kilka reguł: japońskie, chińskie, nowozelandzkie itd. Nie wiem jakich używa się na kurniku ale ogólnie raczej nie powinno być dużej różnicy (jeżeli jakaś w ogóle istnieje) w podejściu do gry. Na Twoim poziomie nie jest to istotne, więc nie przejmuj się tym.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Pn lip 18, 2010 9:41 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Mandos wrote:
madi81 wrote:
Cześć wszystkim, to mój pierwszy post.
Może i kompy grają schematycznie, ale jeśli początkujący nie potrafi z nimi wygrać (ja nie potrafię) to co złego jest w graniu z komputerem?

Cześć Tobie.
Nic, tylko lepiej jest z żywym przeciwnikiem przez net (skoro już używasz komputera), a jeszcze lepiej z żywym przeciwnikiem "analogowo".

Witam Uśmiech

Ja bym zamienił w tym co napisał Mandos, słowo "lepiej" na "przyjemniej". No a przyjemność jest kwestią gustu. Mi przyjemniej jest grać z przeciwnikiem na żywo, ewentualnie ze znajomym przez internet.

Nie zmienia to faktu, że od czasu do czasu zagram sobie z komputerem i nie widzę w tym nic złego, co najwyżej nudnego na dłuższą metę.

Pozdrawiam i zapraszam na KGS Uśmiech
Powróć na górę
madi81
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lip 18, 2010
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: miasto

PisanieNadesłano: Śr lip 21, 2010 7:42 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

Tak wszystkich zapraszacie na KGS, a tam jak grają słabsi niź 10 kyu i na planszy mniejszej niż 19x19 to jest święto. Jednak kurnik dla początkującego jest lepszy.

_________________
około 20 kyu
Powróć na górę
Ziper
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 12, 2004
Wiadomości: 17
Skąd jesteś: Wrocław

PisanieNadesłano: Pn grud 06, 2010 11:54 pm    Temat wiadomości: Re: Kilka pytań od początkującego Odpowiedz cytując

temat już trochę stary, ale odpowiem, może ktoś jeszcze będzie to czytał Uśmiech

madi81 wrote:
Tak wszystkich zapraszacie na KGS, a tam jak grają słabsi niź 10 kyu i na planszy mniejszej niż 19x19 to jest święto. Jednak kurnik dla początkującego jest lepszy.
Wchodząc na kgs często możesz trafić na kogoś silniejszego, kto po grze wytłumaczy Ci twoje błędy. Dużo łatwiej wtedy zrobić postępy. Może właśnie dlatego jest mniej początkujących graczy na kgsie. Po prostu szybciej przestają być początkującymi niż na kurniku. Uśmiech
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy