Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Rozpoczęcie w tengen na planszy 9x9 - początkująca pyta
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Intisar
Nobi
Nobi


Dołączył(a): May 23, 2011
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Cz May 26, 2011 1:00 pm    Temat wiadomości: Rozpoczęcie w tengen na planszy 9x9 - początkująca pyta Odpowiedz cytując

Czemu programy (wszystkie z jakimi się spotkałam) zaczynają grę 9x9 w tengen? Rozumiem, że zaletą tego ruchu jest to, że buduje duże wpływy, ale z tego co obserwuję gracze raczej zaczynają normalnie w rogu. Sama czasem wygrywam (z many faces of go) zaczynając od komoku. Do tego zauważyłam że znacznie częściej wygrywam jeśli gram białymi (staram się ciąć grupę budowaną przez czarnego w centrum...tak mi się wydaje). Czy gdyby programy zaczynały od komoku to byłby słabsze? Jakie zalety mają oba otwarcia i jak dobrze wykorzystać jedno i drugie? Może jest gdzieś jakiś artykuł na ten temat?
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Cz May 26, 2011 5:55 pm    Temat wiadomości: Re: Rozpoczęcie w tengen na planszy 9x9 - początkująca pyta Odpowiedz cytując

Sama powiedziałas, tengen to wpływy, na dużych planszach to jeszcze dodatkowo łamacze drabinek, komoku to raczej stabilne tworzenie silnych grup w rogu zgodnie z zasadą róg, bok, centrum. Dlaczego programy grają głownie w centrum nie wiem, za to wiem, że gracze również tak otwierają na 9x9 i to nawet często.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
Intisar
Nobi
Nobi


Dołączył(a): May 23, 2011
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Cz May 26, 2011 11:02 pm    Temat wiadomości: Re: Rozpoczęcie w tengen na planszy 9x9 - początkująca py Odpowiedz cytując

Dziękuję za odpowiedź i drążę dalej.
Czy to jest tak, że na najmniejszej planszy tengen jest bardziej opłacalne niż na dużych, bo jest bliżej rogów i jeśli w kolejnym ruchu czarne zagrają, w róg to kamień tam postawiony będzie od razu wzmacniany przez ten stojący w tengen? I dlatego jest grany częściej na 9x9 niż na większych planszach, na których nie ma wpływu na terytorium w rogach? Czy dobrze rozumuję?
Na planszy 9x9 jest to dobry ruch i nie wpada do kategorii "najgłupsze ruchy początkujących" (odwołując się do innego tematu z forum) i mogę go spokojnie grać, tak?
Czy jako osoba początkująca jednak powinnam zaczynać w rogach w celu trenowania budowy terytoriów w rogach?
Jeśli zaczynam w tengen, a biały tradycyjnie zajmie jeden z rogów, to czy pozostałe rogi są równie dobre na kolejny ruch dla czarnych czy któryś jest lepszy? Wydaje mi się że wszystkie są równie dobre.
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Pt May 27, 2011 12:48 am    Temat wiadomości: Re: Rozpoczęcie w tengen na planszy 9x9 - początkująca pyta Odpowiedz cytując

Z moich (8k egf) analiz wynika, że faktycznie kamień w środku jest łatwiej wykorzystać dobrze na planszy 9x9 niż na większych. Właśnie dlatego, że działą on dużo bardziej aktywnie, aktywnie broni siebie i akakuje przeniwnika.

Można go spokojnie grać na otwarcie.

Czy początkujący powinien zaczynać od narożnika budujac teren? Nie! Nie powinien. Oczywiście możę. Tak jest łatwiej po prostu grać, gra jest prostrza, ale to jest krótka droga. budowanie terenu to jest w ogóle dobrą droga do bycia "wiecznie początkującym, albo słabym graczem" budowanie nie jest najważniejsze (zaraz mnie wykrzyczą, albo może coś mi wytłumaczą Puszczający oczko ). Jakoś ważniejsze wydaje mi się atakowanie i przeżywanie, dzielenie i łącznienie, a teren zrobi się sam Puszczający oczko

Jaki jest dobry ruch po tengenie i np san san białego to już pojęcia nie mam Bardzo szczęśliwy 9x9 zawsze kojarzy mi się z wielką bijatyką na śmierć i życie - bardzo fajną bijatyką oczywiście i bardzo pouczającą, nawet chyba szybciej uczącą liczenia ruchów niż większe plansze, tzn. bardziej nastawioną na taktykę, mniej na strategię. To takie moje odczucia - żeby nie było, ze jakies prawy.

Silniejszych zachęcam do poprawiania moich złych wierzeń Puszczający oczko
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pt May 27, 2011 6:46 am    Temat wiadomości: Re: Rozpoczęcie w tengen na planszy 9x9 - początkująca pyta Odpowiedz cytując

Ale nie ma co poprawiać marmez, 9x9 to przede wszystkim walka, pewne elementy strategiczne dochodzą na 13x13 ale dopiero gra na 19x19 jest kompletna.

@Intisar
Nie chodzi o głupie czy mądre ruchy, jeżeli jesteś w stanie zagrać tengen i go wartościowo wykorzystać to go graj, jak nie jesteś to też go graj na pewno czegoś nowego się nauczysz. Jak to mówi jeden danowiec z mojego klubu: jeżeli wolne jest przecięcie to można tam zagrać.

Co do gry na teren to marmez również już dużo wyjaśnił, mówiąc gra na teren najczęściej na początku ma się na mysli jak najszybsze zabezpieczanie swojego terenu co powoduje grę na małą skalę i zwykle porażkę. Znacznie ważniejszym pojęciem jest siła i słabość grup, atak oraz profit który można z tego ataku wziąć. Na Sensei Library jest taka rada dla początkujących aby przed każdym ruchem sprawdzać pewną listę:
1. czy mam słabą grupę, jeżeli tak to ją zabezpieczam
2. czy przeciwnik ma słabą grupę, jeżeli tak to ją atakuję
3. czy jest rejon planszy w którym mogę wziąć dużo terenu, jeżeli tak to tam gram
4. czy przeciwnik może wziąć gdzieś dużo terenu, jeżeli tak to próbuję mu przeszkodzić

To jest podejście ważne ruchy przed dużymi. Zauważ, że najpierw szuka sie czegoś do bronienia/atakowania a dopiero później przygląda się możliwościom na teren.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR


Ostatnio zmienił(a) Mandos dnia Pt May 27, 2011 11:30 am, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
koralgol
Nobi
Nobi


Dołączył(a): May 27, 2011
Wiadomości: 1
Skąd jesteś: Stargard

PisanieNadesłano: Pt May 27, 2011 10:18 am    Temat wiadomości: Re: Rozpoczęcie w tengen na planszy 9x9 - początkująca pyta Odpowiedz cytując

Programy komputerowe rozpoczynają w tengen z jednego prostego powodu . BIAŁY MA KOMI. 6,5 pkt to dużo. Jeżeli czarny zacznie grać gdzie indziej, to białemu wystarczy tzw"mirror game" do łatwego zwycięstwa- czyli powtarzanie ruchów czarnego na zasadzie lustrzanego odbicia. Oczywiście w każdej chwili taka gra może zostać przerwana zagraniem w tengen, ale na planszy 9x9 zagranie w ten punkt, kiedy granice terenu obu graczy są ukształtowane staje się mało wartościowe.A więc im później tym mniejsza wartość tego ruchu:). Wydaje mi się, ze zagranie w tengen jako 2 ruch jest jeszcze możliwe bez żadnej szkody, ale jako 3 może byc spóźnione :):Oczywiście to tylko taka moja teoria- ale każdy łatwo może ją sprawdzić:). Szacunek dla tego kto będzie potrafił wygrać taką grę( bo jest to oczywiście możliwe) będąc czarnymi przeciwko białemu z 6,5pkt komi .Różnica sił przestaje mieć znaczenie:).
Powróć na górę
Intisar
Nobi
Nobi


Dołączył(a): May 23, 2011
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Pt May 27, 2011 10:31 am    Temat wiadomości: Re: Rozpoczęcie w tengen na planszy 9x9 - początkująca py Odpowiedz cytując

Serdecznie dziękuję za odpowiedzi!
Zwłaszcza za zwrócenie uwagi na priorytety. Do tej pory bardziej się skupiałam na terenie, wiec nauczenie się wyszukiwania słabości pewnie pchnie mnie do przodu.
Koralgol dziękuję za wyjaśnienie skąd się bierze ten ruch, teraz jest to dla mnie logiczne.
Jeszcze raz dziękuję Bardzo szczęśliwy
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy