Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Shogi
:)
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaRozrywka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
R.z.a.k.i_P.a.k
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 21, 2011
Wiadomości: 5
Skąd jesteś: Gliwice

PisanieNadesłano: Wt stycz 25, 2011 9:36 pm    Temat wiadomości: Shogi Odpowiedz cytując

Co myślicie o tej grze?

Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych gier planszowych. Daleko lepsza od szachów. Ciężko ją porównać z Go, bo zasady nie są nawet podobne. Niemniej uważam, że jest co najmniej tak samo ciekawa. Szkoda tylko, że nie cieszy się zbyt wielką popularnością poza Japonią - co się powoli zmienia.

Jeśli ktoś nie kojarzy tej gry to od razu wyjaśniam. Shogi jest odmianą szachów (choć ja uważam, że to szachy są odmianą Shogów : P) . Cel gry jest ten sam - wziąć w niewole króla przeciwnika. Jest jednak kilka istotnych różnić. Np plansza jest większa - nie 8x8 a 9x9. Figury są słabsze. Promocji polegają prawie wszystkie figury, a nie tylko pionki i to po dojściu do jednej z 3 ostatnich linii, a nie do ostatniej. Zbite figury przeciwnika można zamiast ruchu postawić na planszy jako swoje.

Rożnicę te sprawiają, że Shogi jest grą bardziej dynamiczną od szachów. Jest też ciekawsza z punktu widzenia strategi i taktyki. Utrata nawet kilku mocnych figur nie oznacza przegranej - w szachach arcymistrzowie potrafią się poddać po utracie kilku pionków. Jest też o wiele więcej możliwych ruchów do zagrania. No i partie są średnio trzy razy dłuższe pod względem ruchów.

A więc co myślicie o tej grze? Ja szczerze ją polecam!
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Wt stycz 25, 2011 11:06 pm    Temat wiadomości: Re: Shogi Odpowiedz cytując

Fajna ale wolę go.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
k43r
Nobi
Nobi


Dołączył(a): paźdź 07, 2008
Wiadomości: 9
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Śr stycz 26, 2011 5:46 pm    Temat wiadomości: Re: Shogi Odpowiedz cytując

Bardzo chętnie bym naucyzł się zasad i zagrał na zywo, ale nie trafiłem ngidy na klub shogi.
Powróć na górę
R.z.a.k.i_P.a.k
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 21, 2011
Wiadomości: 5
Skąd jesteś: Gliwice

PisanieNadesłano: Śr stycz 26, 2011 8:15 pm    Temat wiadomości: Re: Shogi Odpowiedz cytując

No, jest to spory problem. Jeśli za kilka lat ta gra będzie mi się tak samo podobać jak teraz, to mam nadzieję, że uda mi się takowy u siebie otworzyć. Dziś pozostaje tylko internet. Niestety w Polsce nawet tutaj nie ma zbyt wiele informacji o Shogi. Głównie mogę polecić coś ze stron po angielsku.

Informacje w najbardziej przystępnej formie można znaleźć tu: www.youtube.com/user/HIDETCHI Kilka pierwszych jest nawet przetłumaczonych na na polski. Grać polecam tutaj: 81dojo.com/ Kurnik słabo się do tego nadaje. No ale nie jest to to samo co gra z żywym człowiekiem. D : Można się zawsze w jakimś klubie Go spytać czy ktoś w Shogi nie grywa. Jeśli ktoś gra w Go to na pewno lubi planszówki, być może też Japonię, więc jest szansa, że się kogoś znajdzie.
Powróć na górę
Tomeek
Nobi
Nobi


Dołączył(a): wrz 25, 2015
Wiadomości: 1
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Sb wrz 26, 2015 1:59 am    Temat wiadomości: Re: Shogi Odpowiedz cytując

R.z.a.k.i_P.a.k wrote:
No, jest to spory problem. Jeśli za kilka lat ta gra będzie mi się tak samo podobać jak teraz, to mam nadzieję, że uda mi się takowy u siebie otworzyć. Dziś pozostaje tylko internet. Niestety w Polsce nawet tutaj nie ma zbyt wiele informacji o Shogi. Głównie mogę polecić coś ze stron po angielsku.

Informacje w najbardziej przystępnej formie można znaleźć tu: www.youtube.com/user/HIDETCHI Kilka pierwszych jest nawet przetłumaczonych na na polski. Grać polecam tutaj: 81dojo.com/ Kurnik słabo się do tego nadaje. No ale nie jest to to samo co gra z żywym człowiekiem. D : Można się zawsze w jakimś klubie Go spytać czy ktoś w Shogi nie grywa. Jeśli ktoś gra w Go to na pewno lubi planszówki, być może też Japonię, więc jest szansa, że się kogoś znajdzie.

Zawsze najlepiej jest grać z żywym człowiekiem Uśmiech Ja jednak bardziej wolę szachy. Pewnie dlatego, że w Shogi nie mam jeszcze takiej formy Bardzo szczęśliwy

_________________
rozwój osobisty
tworzenie stron
sprzedam mieszkanie
Powróć na górę
Lordin
Nobi
Nobi


Dołączył(a): list 27, 2015
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pt list 27, 2015 4:11 pm    Temat wiadomości: Re: Shogi Odpowiedz cytując

Też mi się wydaje, że gra z żywą osobą jest dużo ciekawszą formą rozrywki niż katowanie komputera Drwiący

_________________
kurs pierwszej pomocy łódź
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaRozrywka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy