Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Czy haya go jest pomocne ?
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Wt czerw 10, 2003 8:52 pm    Temat wiadomości: Czy haya go jest pomocne ? Odpowiedz cytując

Wlasnie jestem po rozegraniu jednego blitza na kgs. Tam mi jeden z graczy zapytal sie w czym moze pomoc takie szybkie granie - skoro w go nalezy myslec. Odpowiedzialem mu to co uwazalem - ze czasami trzeba grac tez na instynkt i w tym moze pomoc haya go. Ale zastanawialem sie jakie jest zdanie innych graczy , szczegolnie tych silniejszych.

_________________


Ostatnio zmienił(a) yosz dnia Śr czerw 11, 2003 2:16 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
Tommell
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 28, 2003
Wiadomości: 207
Skąd jesteś: Police

PisanieNadesłano: Wt czerw 10, 2003 9:06 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ciekawe, z kim grales dzis blitza poza mna :} Ja uzywam tego jak odprezenia. Nie jako treningu, nie gram blitzow, zeby nauczyc sie czegos. Po prostu czasami lubie sobie "poklikac" :}
Bo chyba blitze nie maja zbyt wielu walorow edykacyjnych, prawda?
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Wt czerw 10, 2003 11:16 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wedlug mnie blitze pomagaja tylko sprawdzic jak bardzo nasza dotychczasowa nauka zagniezdzila sie w naszym umyse, czy sekwencje ktorych sie wyuczlismy musimy "poszukiwac" czyli myslec nad nimi, czy tez gramy je instynktownie a tym samym mamy je na stale zakadowane w muzgo ;-).

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr czerw 11, 2003 10:58 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Blitze wyrabiaja instynkt i ucza mysleć efektywnie - jak najwiecej w krótkim czasie. Szczególnie często początkujący mają zwyczaj "zasypiania" nad planszą - nie wiedzą nad czym się zastanawiać, ale mają nadzieję, że oglądając pozycję nagle ją w magiczny sposób zrozumieją. Dobrze jest w tej fazie rozgrywać dużo partii na krótkim czasie, np. 1/5 lub 1/7 i przeglądać je potem w poszukiwaniu ruchów niepotrzebnych lub niewłaściwych.
Powróć na górę
kawa
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): May 24, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Śr czerw 11, 2003 12:43 pm    Temat wiadomości: Czas gry Odpowiedz cytując

Czy z tego wynika, ze im silniejsi sa gracze, tym dluzszy czas powinni brac na partie go? Pytanie
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr czerw 11, 2003 1:46 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Przy okazji - termin 'fast go' nie podoba mi się - preferuję 'haya go'. Na temat tego na jakim czasie silni gracze powinni grać nie wypowiadam się.
Powróć na górę
Tommell
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 28, 2003
Wiadomości: 207
Skąd jesteś: Police

PisanieNadesłano: Śr czerw 11, 2003 2:18 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wydaje mi sie to logiczne - im silniejszy gracz, tym zna wiecej strategii, ma do wyboru wiecej duzych ruchow, bo i wiecej ich widzi na planszy, poza tym ma mocniejszego przeciwnika i nie moze grac, jak to poczatkujacy, "na farta" - znaczy sie jak wrog zauwazy to trudno, jak nie, to fajnie :}
Ale pewnosci miec nie moge, bo w koncu sam silnym graczem absolutnie nie jestem.
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Cz czerw 12, 2003 12:52 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Tak wogole czy to wazne czy gra sie szybko czy wolno? Niewazne jak wazne zeby gra sprawiala przyjemnosc Uśmiech

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
loopan
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 27, 2003
Wiadomości: 40
Skąd jesteś: Wroclaw

PisanieNadesłano: Cz czerw 12, 2003 7:59 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Uwarzam, że blitze (tak jak w szachach zresztą) dają graczowi bardzo dużo.Przede wszystkim rozwijają instynkt, który w go odgrywa dużą rolę.Poza tym (to o czym pisał marcin) uczą szybko i konstruktywnie myśleć.Po serii blitzowych partii już dokładnie wiesz np, gdzie trzeba zagrać aby grupa straciła życie.A swoją drogą to co napisał Radziol - to najważniejsze!
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pt czerw 13, 2003 3:23 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie sądzę, żebym po serii blitzów wiedział, gdzie trzea zagrać, żeby zabić grupę. To tak jak rozwiązywanie tsumegona komputerze bez zastanawiania się. Po minucie pamiętasz, bo dziesięciu już nie.
Powróć na górę
Tommell
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 28, 2003
Wiadomości: 207
Skąd jesteś: Police

PisanieNadesłano: Pt czerw 13, 2003 10:04 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie chodzi o to, po prostu pamietasz juz dany ksztalt i wiesz dokladnie gdzie zagrac, zeby zginal. Mam tu na mysli ksztalty raczej proste, spotykane czesciej, choc sam i tak uwazam, ze o wiele bardziej rozwijajace jest zwykle Go w ktorym gracze maja chociaz pare minut czasu na przeliczenie terytorium, namysl nad wyborem wiekszych punktow.. :}
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Wt wrz 02, 2003 11:45 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Swego czasu, gdy duzo gralem w kropki, grywalismy ze znajomymi partie ekstremalnie szybkie. CZas jaki ustawalismy to 1 minuta czasu podstawowego, ktory uplywa normalnie sekunda po sekundzie, plus czas dodawany po kazdym wykonanym ruchu, najczesciej 1 sekunda. Efekt byl taki, ze w praktyce mialo sie 1 sekunde na wykonanie ruchu, wiec nuie bylo owy o jakimkolwiek zastanawianiu sie. Jakie wnioski wynioslem z tego doswiadczenia. Na pewno taka gra wyrabia instynkt, pokazuje czarno na bialym nasze bledy. Grajac szybko popelniamy ich znacznie wiecej. Cwiczac joseki, problemy zycia i smierci zapamietujemy pewne sekwencje ruchow. W szybkiej grze wychodzi na jaw czy aby na pewno opanowalismy juz dana technike, czy dopiero ja sobie przyswajamy. Dobrze wiem po sobie, ze rozumienie czegos, a stosowanie tego w grze to dwie rozne sprawy. Przy czym wszystkie te zalety szybkiego grania maja miejsce, gdy spelnione jest jedno zalozenie: gracz ma juz pewne podstawy. Taka gra moze wniesc cos nowego jedynie, gdy juz cos umiemy. Doswiadczenie pokazuje, ze gracz slaby, ktory gra w tak ekstremalnie krotkim czasie, zaczyna grac totalnie haotycznie. W jego grze nie widac absolutnie zadnego zamyslu, nie widac zwiazku przyczynowo skutkowego miedzy poszczegolnymi ruchami. Czym slabszy gracz, tym zanik mysli wyrazniej widoczny. Natomiast u dobrych graczy ta mysl pozostaje i wtedy taka gra ma moim zdaniem walory edukacyjne. Tak bylo, jak gralemw kropki, ale wydaje mi sie, ze w go jest podobnie. Jak zaczynalem to grywalem szybkie partie na malej planszy z lepszymi od siebie. Efekt byl taki, ze nawet nei wiedzialem dlaczego trace kolejne grupy, dopiero przeanalizowanie tego na spokojnie uzmyslawialo mi co robilem nie tak. Dzieki temu wiedzialem co musze poprawic w pierwszej kolejnosci.
Powróć na górę
mario_orcus
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 04, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Wt wrz 09, 2003 7:35 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

loopan wrote:
Uwarzam, że blitze (tak jak w szachach zresztą) dają graczowi bardzo dużo...

A ja uwazam, ze tak jak w szachach, blitze nic nie daja. Zwyczajna łupanina, która bazuje na tym co już się umie, a jeśli uczy nawyków, to raczej złych niż dobrych.

Jak ktoś nie ma ochoty się uczyć grać, niech gra blitz-e.

mario_orcus
Powróć na górę
loopan
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 27, 2003
Wiadomości: 40
Skąd jesteś: Wroclaw

PisanieNadesłano: Śr wrz 10, 2003 11:22 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Byłeś kiedyś na turnieju? Wpadłeś w byo-yomi? I już wiadomo dlaczego blitze się przydają.
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Pn wrz 14, 2003 6:50 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Napewno blitze coś nam dają...
Przede wszystkim instynkt ( samozachowawczy;) ) , szybkie rozpoznawanie sytuacji...
Wlasnie to co powiedział loopan- granie blitzow pomoze nam rpzetrwac w byo omi

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy