Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Siła gracza a jego IQ [ciekawostka]
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Czerminiak
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 08, 2004
Wiadomości: 9
Skąd jesteś: Mielec

PisanieNadesłano: Wt stycz 10, 2006 4:00 pm    Temat wiadomości: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Gracz/siła/IQ

Go Seigen.............................(9p) 166
Koichiro Habu.........................(4d) 166
Kobayashi Koichi.................(9p) 157
Lee Sedol.............................(9p) 153
Lee Changho........................(9p) 152
(anonimowy danowiec)..................150
Radoslaw Jachym...................(2d) 148
"Małysz".................................(5d) 146
Marta Piekarczyk.....................(4k) 144
Agnieszka Śmigowska.............(7k) 144

Badanie zostało przeprowadzone na próbce: 4 graczy pro, 4 danowców oraz 2 uroczych goistek.

Metoda badania : wahadełkowanie psychometryczne
Autor: Atman
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Pt stycz 13, 2006 7:39 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Bzdura

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn stycz 16, 2006 1:32 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

A jakieś opracowanie statystyczne do tego? Hipoteza? Poza tym mała ta próba. Myślę, że badanie "szybkość wzrostu siły według IQ" coś może dać (ja mam chyba IQ 20 w tym układzie). Ale "aktualne IQ"... Ilu to geniuszy miało 60 kyu.
Powróć na górę
Czerminiak
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 08, 2004
Wiadomości: 9
Skąd jesteś: Mielec

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 10:16 am    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Faktycznie - próbka jest trochę mała - dorzucę jeszcze za jakiś czas wyniki parunastu osób - też z miarę stabilnymi rankingami. Jak widac jakaś tam korelacja istnieje.
Krótkie wyjaśnienie.
IQ była mierzona wg skali Cattella.
Zakres: 90-110 - przeciętni
115-130 - uzdolnieni
130-160 - wybitnie inteligentni
> 160 - geniusze

Częstość występowania:
  >= 130 - 1:9 osób
  >= 140 - 1:22
  >= 145 - 1:33
  >= 148 - 1:44
  >= 152 - 1:70
  >= 157 - 1:114
  >= 166 - 1:336
  >= 176 - 1:1390
  >= 220 - 1:3480000

Teoretycznie mamy w Polsce mamy ponad 100 tys geniuszów - w tym pewno wielu nieodkrytych jeszcze goistycznych talentów Bardzo szczęśliwy
Powróć na górę
acz
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): wrz 17, 2003
Wiadomości: 31
Skąd jesteś: Mielec/Kraków

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 1:59 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Rank wrote:

Metoda badania : wahadełkowanie psychometryczne

Hmm, może jakieś wyjaśnienie co to jest? I na ile sie sprawdza?
Powróć na górę
pilek
Nobi
Nobi


Dołączył(a): kwiet 27, 2003
Wiadomości: 5
Skąd jesteś: Białystok

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 2:27 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

to chyba cos w stylu : wymysle liczbe, ktora bedzie pasowala do mojej teorii ;p
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 2:59 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Zaraz zaraz... Bo teraz mi się dopiero rzuciło w oczy to wahadełkowanie. Czyżbyś machał wahadełkiem nad zdjęciem Fetkii?? W google hasło wklepawszy dochodzę do wniosku, że chyba niestety tak. Hmmm, a jak z IQ Ranka? <Pije herbatę, patrzy w fusy> no tak, nic dziwnego.
Powróć na górę
Czerminiak
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 08, 2004
Wiadomości: 9
Skąd jesteś: Mielec

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 7:48 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

got wrote:


Hmm, może jakieś wyjaśnienie co to jest? I na ile sie sprawdza?

Analiza psychometryczna czyli pomiar lub analiza przedmiotu badań bez użycia środków fizycznych "na odległość", na podstawie "świadka" np. zdjęcia osoby.

Podobno na odległość wykrywano w ten sposób w czasie wojny w Wietnamie bunkry Vietkongu, poszukuje się tak skutecznie zaginionych osób itp. Co do samego IQ do dwóch specjalistów niezaleznie od siebie uzyskało podobne wyniki... Bardzo szczęśliwy


Ostatnio zmienił(a) Czerminiak dnia Wt stycz 17, 2006 8:07 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
KosiarZ
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 11, 2005
Wiadomości: 25
Skąd jesteś: 2 metres behind you, below you and rising.

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 8:04 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Jak działa? Są dwie teorie: albo nie działa, albo działa przypadkiem ;]

_________________
Johny 11 Fingers - Pierwsze Polskie Forum Poświęcone Ekstremalnym Sportom Manualnym
KGS: KosiarZ
Siła: ~17 kyu
Powróć na górę
lsnienie
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 16, 2005
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 8:07 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

a ktore zdjecie Małysza wykorzystales? z tego roku czy kiedy skakal daaaleeej? Wesoły

_________________
Never fight a land war in Asia (Civilization IV)
Powróć na górę
benerit
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): list 27, 2003
Wiadomości: 275
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 8:15 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Jak dla mnie takie badanie to bzdura...

Można powiedzieć, ze się "sprawdza" ale sposób na osiągnięcie tego jest prosty:

1. Ile kto ma IQ trudno określić nawet innymi testami, więc wystarczy, że ten test bedzie je zawyżał o 5-10 puntów (w ten sposób podświadomie zaakceptujemy lepszy dla nas wynik)
2. Rozkład IQ nie jest liniowy, więc możemy zgadywać jego poziom przesuwając nasze zgadnięcia minimalnie powyżej średniej. Wtedy na podstawie punktu 1 okaże się że procent 'zgadnięć' jest większy niż wskazuje matematyka.
3. To, że dwie osoby uzyskują pewne wyniki też jest łatwe do uzyskania. Wystarczy aby zakłócić próbkę statystyczną - np dać same znane osoby - których IQ z zasady jest wyższe niż średnia). Co więcej ale przy niejednorodnym rozkładnie różnica błędu 5 punktów przy inteligencji 120 a różnica 5 przy 160 jest inna z punktu widzenia statystyki.

Jak dla mnie mogę wymyśleć dowolną metodę określnania IQ i nazwać ją wachu-wachu a potem tak dobrać obiekty badań i bawić się pewnymi niedociągnieciami, że okaże się iż oczekiwany wynik jest większy od tego co podpowiadałaby matematyka - mówiac inaczej - że to niby działa.

To tak jak dziś czytałem, że amerykańscy naukowcy udowodnili, iż osoby po przebudzeniu posiadają mniejsze zdolności intelektualne (porównywalne do tych na kacu). A potem okazało się, ze mieli próbkę 9 (!!!) osób. W ten sposób udowodnili totalną bzdurę bo przez przypadek wśród tych 9. osób nie było nikogo z tego niewielkiego odsetka który rano posiada wieksze zdolności intelektualne.

O "jakości" tych badań IQ świadczy również fakt, iż autor tematu zamieścił pod badaniem linka do strony z treściami sekciarsko-wróżbiarskimi - gdzie wlasnie badanie jest przedstawiane (link jako moderator usunąłem)
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt stycz 17, 2006 11:09 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Dwóch specjalistów, niezależnie, pleple. Zrób takie badanko dla mnie proszę. Znajdź dowolnego drugiego specjalistę, i pobawimy się na zdjęciach przypadkowych osób.
Zresztą fakt, że dwie osoby uzyskały na zdjęciach podobne wyniki o niczym nie świadczy. Ot zasugerowali się podobnie mądrą albo głupią gębą na fotografii. Wiarygodniej będzie na kawałkach ubrań (jeśli to dobry "świadek").

Tak poza tym, to jedyne w co jestem w stanie uwierzyć to to wykrywanie bunkrów Vietcongu. Przynajmniej wiem, dlaczego Amerykanie przegrali Drwiący
Powróć na górę
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Śr stycz 18, 2006 11:09 am    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Wydaje mi się że inteligencja nie jest jedynym i chyba nawet nie głównym czynnikiem dobrego grania w go. Swoją drogą metoda jej pomiaru za pomocą wahadełka wydaje mi się wcale nie gorsza od różnych śmiesznych testów z którymi się spotałem. Tym bardziej że właściwie nigdy nie spotkałem się z naprawdę sensowną definicją tego pojęcia.
Powróć na górę
Czerminiak
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 08, 2004
Wiadomości: 9
Skąd jesteś: Mielec

PisanieNadesłano: Śr stycz 18, 2006 12:33 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

Dodam jeszcze że IQ które tu zostało zmierzone jest w zasadzie wypadkową inteligencji matematyczno-logicznej, emocjonalnej, językowej, duchowej i jeszcze paru innych. Pewnie lepsze byłoby podanie wartości inteligencji matematyczno-logicznej ale niestety nie znam nikogo kto byłby w stanie i miał chęć ją pomierzyć.
Powróć na górę
Czerminiak
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 08, 2004
Wiadomości: 9
Skąd jesteś: Mielec

PisanieNadesłano: Śr stycz 18, 2006 1:30 pm    Temat wiadomości: Re: Siła gracza a jego IQ [ciekawostka] Odpowiedz cytując

benerit wrote:
O "jakości" tych badań IQ świadczy również fakt, iż autor tematu zamieścił pod badaniem linka do strony z treściami sekciarsko-wróżbiarskimi - gdzie wlasnie badanie jest przedstawiane (link jako moderator usunąłem)

Bez przesady, nie ma co mieszać do tych badań jakiś "sekt"; wielu duchownych katolickich tez sie zajmuje wahadelkowaniem.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy