Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Lee Changho o czytaniu sekwencji ruchów
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lonewolf
Aji
Aji


Dołączył(a): paźdź 10, 2003
Wiadomości: 44
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Śr paźdź 29, 2003 6:52 pm    Temat wiadomości: Lee Changho o czytaniu sekwencji ruchów Odpowiedz cytując

Ciekawe fragmenty wywiadu, którego udzielił kilka lat temu Lee Changho.

Q: Could you give your amateur fans some advice how to improve their Go skills quickly?
A: Well, the most important thing is the Love of Go. (silence for a while) Ability of reading moves is the most fundamental in Baduk. So the shortest way of improving Go skills is to improve your ability of reading moves. For that, I would recommend to study many tesuji problems. Good Shaping and Moving are possible when you have the ability of reading moves. Baduk with weak reading is like builing a house on sand.

Q: How many moves ahead you read before you play a move?
A: Usually professional players, including me, read around 100 moves ahead. But that's not the case for every move. First select 10 candidate moves and then read ahead for each of them. After reading ahead 20 to 30 moves for a candidate move, one could reach a tentative conclusion like "this is a bad shape" or simply "this is not it." At that point, I stop any further reading for that candidate move and look for another. This is a process of elimination that usually leaves one or two candidate moves. For each of these final candidate moves, I read ahead about 100 moves. This might surprise amateur players, but the more difficult thing is not reading ahead 100 moves, but deciding which of the final candidate moves gives a better result. .... The most painful moment is when I realize that I am on the wrong way a few moves after my original decision. That gives me an agony beyond description. People call me "Stone Buddha" for my lack of facial expression during games. But you will notice some changes in my face when I am in a bad situation. You have to look at my face carefully...

Ostatnia odpowiedź pokazuje jak daleko w tyle jesteśmy my, zwykli śmiertelnicy ...

PS Czy umieszczanie tekstów napisanych po angielsku jest do przyjęcia? Jeżeli to sprawia komukolwiek kłopot - może lepszym rozwiązaniem byłoby tłumaczyć wszystko na polski?

Źródło: gobase.org/games/inter...samsung/4/

_________________
lone
Powróć na górę
mario_orcus
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 04, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Pt paźdź 31, 2003 12:53 am    Temat wiadomości: Re: Lee Changho o czytaniu sekwencji ruchów Odpowiedz cytując

Pytanie: Czy mógłbyś poradzić amatorom, fanom go jak szybko rozwijać swoje umiejętności gracza?
Odpowiedź: No cóż, najważniejszą sprawą jest Miłość Do GO. (chwila milczenia) Podstawową umiejętnością w Baduk jest 'czytanie' posunięć. Tak więc najszybszym sposobem rozwijania umiejętności grania w go jest rozwijanie umiejętności 'czytania' posunięć. Polecam studiowanie licznych problemów tesuji. Dobre Kształty i Posunięcia sa możliwe, kiedy umiesz 'czytac' ruchy. Gra w Baduk bez tej umiejętności jest jak budowanie domu na piasku.

P: Ile posunięć naprzód 'czytasz' zanim wykonasz ruch?
O: Zazwyczaj gracze pro, a więc i ja, 'czytaja' około 100 posunięć naprzód. Ale to nie jest reguła w przypadku każdego posunięcia. Najpierw wybieram 10 kandydatów na posunięcie i potem 'czytam' naprzód każde z nich. Po analizie 20-30 posuninęć naprzód dla każdego z ruchów-kandydatów można wyciągać wnioski typu: "to jest zły kształt" albo poprostu "to nie to". W tym momencie przestaję zajmować się tym ruchem-kandydatem i analizuję następny. Jest to proces eliminacji, po którym zazwyczaj pozostaje jeden lub dwa ruchy-kandydaci. Dla każdego z nich 'czytam'-analizuję około 100 posunięc. Może zaskoczy to graczy amatorskich, ale trudniejsze jest nie to, aby przewidzieć 100 posunięc naprzód, ale zdecydować, który z ruchów kandydatów da lepszy efekt. ... Najbardziej bolesne jest zdać sobie sprawę że wybrało się złą drogę kilka ruchów po podjęciu decyzji. To cierpienie wymyka się wszelkim opisom. Nazywają mnie "Kamiennym Buddą" ze względu na moją niewzruszoną twarz podczas gry. Ale można zauważyć pewne zmiany w mojej mimice kiedy jestem w złej sytuacji. Wystarczy popatrzeć uważnie na moją twarz...

-------------------------------------
(od tłumacza)
Przepraszam za niedoskonałości tłumaczenia. Ogólnej myśli chyba nie zgubiłem. Sporo kłopotów sprawił mi zwrot, który przetłumaczyłem jako: 'czytanie' posunięć. Sądzę że chodzi tu o coś w rodzaju ogólnej analizy pozycji na planszy po uwzględnieniu posunięcia. Ale jeśli ktoś ma inną interpretację, to chetnie ją poznam.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pt paźdź 31, 2003 2:49 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ehhh, zdolowac sie mozna. Ja zaczynam sie gubic jak analizuje 7-8 ruchow do przodu. Przewiduje jakas wymiane i nagle lapie sie na tym, czy w danym miejscu stoi kamien czy nie, bo nie oamietam przykladowo drugiego ruchy, gdy juz jestem przy 8. Ciekaw jestem czy naprawde kazdy moze rozwinac w sobie taka umiejetnosc by przeanalizowac chocby 20-30 ruchow do przodu. Jesli chodzi o cala plansze, to potrafie sobie z grubsza wyobrazic gdzie bedzie trwala walka i ktore czesci planszy bede inwadowal i w jakiej kolejnosci, ale to sa zawsze rozwazania ogolne, a nie szczegolowe planowanie, gdzie dokladnie zagram i gdzie odpowie przeciwnik. takie szczegolowe stosuje jedynie w kluczowych momentach.
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Pt paźdź 31, 2003 5:38 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

hehe
100 ruchow do przodu:)
czyli oni w polowie gry juz do yose dochodze:)
ciekawe ciekawe

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
Ishikawa
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): paźdź 19, 2003
Wiadomości: 53
Skąd jesteś: Lubartów

PisanieNadesłano: Pt paźdź 31, 2003 8:48 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jestem ciekaw jak sprawdza sie to w praktyce. Wprawdzie joseki i fuseki mogę przewidzieć i niektóre sytuacje max do 3 ruchów do przodu ale żeby 100. Wprawdzie jest to możliwe, ale .... wątpliwe.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Sb list 01, 2003 9:12 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja bym w to nie watpil. W koncu to zawodowcy. Zreszta gdybys ogladal Hikaru, to w swojej ostatniej grze na egzaminie na pro Hikaru zmierzyl sie z takim gowniarzem w okularach, ktory zaczal analizowac ruch Hikaru o 100 ruchow do przodu, gdyz wydal mu sie podejrzany. A jakby nie patrzec to tylko Insei.
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Pn list 02, 2003 1:48 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Wiesz, Hikaru to jest zupelnie inna historia:)
Tam robią rozne dziwne rzeczy, typu przekazywanie sobie sekwencji ruchow w umysle;)
Raczej na tym sie nie powinno wzorowac
zawodowcy to zawodowcy;]

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn list 02, 2003 7:08 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Najbardziej niesamowitym watkiem w Hikaru bylo granie kamieniami jednakowego koloru. A przytaczajac ten przyklad z Hikaru chcialem jedynie powiedziec, ze to wcale nie jest niemozliwe analizowanie tylu ruchow do przodu, co oczywiscie nei znaczy, ze wszyscy bez problemu moga sie tego nauczyc.
Powróć na górę
MirkoT
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 26
Skąd jesteś: Ruda Śląska

PisanieNadesłano: Cz list 06, 2003 9:17 pm    Temat wiadomości: Lee Changho o czytaniu sekwencji ruchów Odpowiedz cytując

Co do jednokolorowego Go to nie tylko zawodowcy mogą tak grać. Nasi ulubieni danowcy Ola i Janek też dokonywali tej sztuki i widziałem to na własne oczy Wstrząśnięty . A żeby nie było, że tylko danowcy to Piotrek i Magda też chociaż "tylko" na 13-tce.
Ja się nie podejmuję Płaczący lub bardzo smutny
A swoją drogą ciekawe czy ktoś tego u nas próbował przed HnG Pytanie
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Cz list 06, 2003 10:20 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja probowalem jednokolorowego na 13 :] Nie polecam, bo potem strasznie glowa boli :] Oczywiscie nie obeszlo sie bez sprzeczki - "Przecież to mój kamień", ale przynajmniej to ja miałem rację, bo niestety przegralem :]

_________________
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pt list 07, 2003 11:35 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A ja próbowałem na 19tce w Tucholi z Krzysiem Mroczkiem i wcale to nie było takie trudne. Tylko kilka razy się pomyliliśmy i to dopiero w yose. Przegrałem z kilkunastu punktów :).
Powróć na górę
rollingstn
Nobi
Nobi


Dołączył(a): wrz 22, 2004
Wiadomości: 2

PisanieNadesłano: Pn wrz 27, 2004 5:18 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Myślę, że większość zawodowców może grać w go nie tylko kamieniami tego samego koloru ale w ogóle nie oglądając planszy, na tym tle wątek z Hikaru nie wygląda juz tak niesamowicie...

Pozdrawiam
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn wrz 27, 2004 11:36 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Pragne zauwazyc, ze w Hikaru Touya Akira gra symultane nie widzac planszy!
Powróć na górę
rollingstn
Nobi
Nobi


Dołączył(a): wrz 22, 2004
Wiadomości: 2

PisanieNadesłano: Śr wrz 29, 2004 7:48 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Co do czytania na 100 ruchow do przodu. Po prostu nie jest to mozliwe. Mozna sobie wyobrazic pozycje za 100 "jakiś ruchow" albo za 100 "ruchow ktore wydają sie oczywiste" ale na pewno nie można przeanalizowac pozycji na 100ruchow do przodu, bo jak inaczej wytlumaczyc przydarzajace sie zawodowcom pomylki typu : "zle policzona drabinka, niezauwazenie ze grupa nie zyje, zle przeczytanie life&death w jednym rogu przez obu(!) partnerow etc. Nawet gdyby w kazdej pozycji po drodze w gre wchodzily tylko 2 ruchy to juz daje to taką ilosc pozycji do wyobrazenia ze 1000 zawodowcow przez 1000lat w 1000 wcielaniach nawet nie zblizoloby sie do tej granicy Uśmiech
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Śr wrz 29, 2004 9:15 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

rollingstn wrote:
Co do czytania na 100 ruchow do przodu. Po prostu nie jest to mozliwe.

Gdyby to byla wypowiedz jakiegos utytulowanego zawodowca, to pewnie bym sie z tym zgodzil. Jednak (jak przypuszczam) tak nie jest, wiec Twoja pewnosc w tym co piszesz jest dla mnie malo trafna idea Uśmiech
Wg mnie jest mozliwe przeczytanie takiej ilosci ruchow, oczywiscie zaden zawodowiec nie jest w stanie przeczytac niezliczonej liczby wariacji, ale kilka(nascie) najbardziej prawdopodobnych napewno...

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy