Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Gry bez zbicia
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
queyas
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lut 23, 2006
Wiadomości: 6
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz May 24, 2007 2:11 pm    Temat wiadomości: Gry bez zbicia Odpowiedz cytując

Większość z Was pewnie czytała esej Włodzimierza Malinowskiego (http://www.go.art.pl/publikacje/baduk.php). Napisał tam między innymi:
Quote::
Grę możemy wygrać nie zabijając ani jednego z kamieni przeciwnika.
Czy macie jakieś zapisy gier, gdzie faktycznie zwycięzca nie zbił żadnego kamienia, a może nawet takie gdzie on nie zbił a sam stracił?
Powróć na górę
Sai1988
Keima
Keima


Dołączył(a): marca 15, 2006
Wiadomości: 89
Skąd jesteś: Lesko

PisanieNadesłano: Sb May 26, 2007 9:34 am    Temat wiadomości: Re: Gry bez zbicia Odpowiedz cytując

Kiedyś tak zagrałem na kurniku na 13x13 i wygrałem na teren gra strasznie pasywna jedna z moich pierwszych.
Niestety nie mam jej zapisanej Smutny
Ale przecież większość 9x9 to gry bez zbicia
Powróć na górę
queyas
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lut 23, 2006
Wiadomości: 6
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt May 29, 2007 8:49 am    Temat wiadomości: Re: Gry bez zbicia Odpowiedz cytując

Sai1988 wrote:
Ale przecież większość 9x9 to gry bez zbicia

Tak, 9×9 to wiem. Myślałem raczej o 19×19 bez zbicia. Czy to w ogóle możliwe?
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Wt May 29, 2007 1:45 pm    Temat wiadomości: Re: Gry bez zbicia Odpowiedz cytując

queyas wrote:
Tak, 9×9 to wiem. Myślałem raczej o 19×19 bez zbicia. Czy to w ogóle możliwe?

Tak, tylko bardzo trudne. Obaj gracze muszą grać spokojnie i zwykle nie walczą w środkowej fazie gry tylko biorą terytorium (Jidori Go).

Oczywiście taka gra jest znacznie(?) mniej efektywna, traci się tak wygodne "narzędzia" jak poświęcenie nieistotnych kamieni czy słabych grup, wrzutki czy tworzenie ko. Czyli na wyższym poziomie niż naście kyu według mnie niemożliwe jest przeprowadzenie tego typu gry.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
Radziol
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 24, 2003
Wiadomości: 107
Skąd jesteś: Tychy

PisanieNadesłano: Wt May 29, 2007 2:24 pm    Temat wiadomości: Re: Gry bez zbicia Odpowiedz cytując

Oczywiscie ze to mozliwe, pytanie tylko czy oplacalne? Nie wiem czy istnieje taka gra pro gdzie nie ma ani jednego jenca, celem gry jest w koncu posiadanie wiekszego terytorium niz przeciwnik, a nie uratowanie wszystkich postawionych kamieni. Moznaby nawet pokusic sie o stwierdzenie ze w grach na najwyzszym poziomie te dwie sytuacje sie wykluczaja. W grach poczatkujacych istnieja takie gry kiedy przeciwnicy dziela sie "po polowie" terytorium na gobanie w obawie przed inwazja i utrata kamienii. Wynika to badz z niezrozumienia celu gry, badz najprawdopodobniej z nieswiadomosci tego co ma "mniejsza polowe" ze przegrywa.
Gra go to w koncu symulacja wojny podczas ktorej toczy sie nierzadko wiele bitew. Jesli przystepujesz do wojny, musisz sie liczyc z ofiarami, jesli chcesz uratowac wszystkich, poddaj ;).

<SPAM> Niedobry Mandos mnie uprzedzil Puszczający oczko </SPAM>

Opcja "Edit" jest bardzo przydatna - pozdrawia "niedobry" Mandos Uśmiech

_________________
"Wszelkie wspaniałe rezultaty, jakie kiedykolwiek osiągnął człowiek, możliwe były dzięki temu, iż uwierzył, że coś w nim samym jest wyższego nad zewnętrzne okoliczności." - Bruce Barton
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy