Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Pytanie o siłę gracza
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukasz
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): grud 15, 2006
Wiadomości: 17
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn list 13, 2006 11:53 am    Temat wiadomości: Pytanie o siłę gracza Odpowiedz cytując

Witam!

Jestem początkującym graczem Go. Jak dotąd przerobiłęm samouczek do gry w go (interaktywna droga poznania go) i gram z program Turbogo. Na planszy 9x9 daje sobie rade ze spokojem. Na 13x13 jest różnie. Tzn. z 5 handicapami to wygrywam, to przegrywam. Rzadko zdarza mi się przegreć nisko - zazwyczaj ok. 20 punktów, ale ja k wygrywam, to też zazwyczaj wysoko (podobnie 20 pkt.). Niestety, z powodów technicznych, nie mogę narazie grać na KGS, kurniku - w ogóel przez internet. W Poznaniu jest klub Go (przy Politechnice Poznańskeij), ale spotkania klubu mijają się z moimi terminami Smutny .
Moje pytanie dotyczy jednak siły gracza. Czy jest ktoś w stanie zmojej relacji ocenić moją siłę? No i czy mógłbym dowiedzieć się czegoś więcej o tym systemie rankigowym - czy wartości kyu są nadawane tylko w czasie gier turniejowych, czy są przyznawane za konkretne umiejętności?

Z góry dzięki!
Powróć na górę
janek
Honte
Honte


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 37
Skąd jesteś: Wodzisław Śląski

PisanieNadesłano: Pn list 13, 2006 12:43 pm    Temat wiadomości: Re: Pytanie o siłę gracza Odpowiedz cytując

System rankingowy porządkuje relacje między graczami. Teoretycznie odnośnikiem są topowi gracze zawodowi. Poziom amatorskich graczy dan wyceniany jest na podstawie "odległości" wyrażonej w handikapach od nich właśnie. Słabsi gracze odpowiednio oceniani są na podstawie swoich wyników z amatorskimi danowcami, itd; zatem: nie ma uniwersalnego "miernika" umiejętności i ocenić swoją siłę gry można tylko na podstawie wyników gry z innymi goistami (niekoniecznie gry turniejowe!).
Gra z programem jest lepsza niż żadna, ale nikt nie podejmie się wycenić Twojego poziomu (stopnia kyu) na podstawie takich gier.
Powróć na górę
lukasz
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): grud 15, 2006
Wiadomości: 17
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt list 14, 2006 11:39 am    Temat wiadomości: Re: Pytanie o siłę gracza Odpowiedz cytując

Dzięki jan za wyjaśnienie. W błąd chyba wprowadził mnie sposób prowadzenia kursu Interaktywna droga..., gdyż tam rankig zaczynał się od 50kyu, podczas gdy normalnie chyba od 30kyu. Poza tym autor pisał tam często "nadaję ci siłę Xkyu" - stąd moje wątpliwości.

Teraz już jednak wszystko jasne - trzeba grać z ludźmi Puszczający oczko
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Wt list 14, 2006 12:29 pm    Temat wiadomości: Re: Pytanie o siłę gracza Odpowiedz cytując

50 kyu - to takie umowne dla osób które nie znają zasad.

30 kyu - osoba która zna zasady - dlatego w samouczku idziesz od 50 do 30 w miarę poznawania zasad i podstawowych technik

_________________
Powróć na górę
mariquita
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): stycz 24, 2005
Wiadomości: 20
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt list 14, 2006 11:53 pm    Temat wiadomości: Re: Pytanie o siłę gracza Odpowiedz cytując

Hej Łukaszu!
Aktualnie w Poznaniu spotkania klubu go są w środy w klubie Wiktoria na Osiedlu Zwycięstwa. Pozostałe kluby niestety musiały zawiesić swoją działalność. Pracujemy jednak nad nowym miejscem spotkań - nowym terminem. Jeśli byś był zainteresowany, to kontaktuj się mailowo z kimś z Poznania (możesz np. ze mną :D).
Pozdrawiam,
Krysia
Powróć na górę
awit
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): marca 21, 2006
Wiadomości: 16

PisanieNadesłano: Pn lip 08, 2007 11:06 pm    Temat wiadomości: Re: Pytanie o siłę gracza Odpowiedz cytując

yosz wrote:
50 kyu - to takie umowne dla osób które nie znają zasad.

30 kyu - osoba która zna zasady - dlatego w samouczku idziesz od 50 do 30 w miarę poznawania zasad i podstawowych technik

Bardzo trudno jest ustalic poczatkowa sile gracza - bo po pierwszej partii jego sila wzrasta - nie wiem - z 50 do 45 kyu moze? Ale potem oczywiscie juz nie jest tak latwo. Poczatkujacy gracze maja po kilku partiach ok. 30 kyu.

Wszystko zalezy (w poczatkowym etapie) od:
1. inteligencji gracza (jak szybko sie uczy)
2. tego z kim gra (grajac z kolega, ktory tez nie wie o co chodzi, bedziesz gral 10 partii, wstawiajac sie w atari albo grajac "drabinki" otwarte z dwoch stron Bardzo szczęśliwy tak jak to mi sie zdarzalo na poczatku.

Pierwsze swoje partie gralismy przeczytawszy zasady u Pijanowskiego seniora ("Przewodnik gier" bodajze) i mielismy plastikowe pionki od Chinczyka (zaraz zaloze nowy temat na temat "sprzetu").
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy