Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Książki dla początkującego
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
R.z.a.k.i_P.a.k
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 21, 2011
Wiadomości: 5
Skąd jesteś: Gliwice

PisanieNadesłano: Cz lut 03, 2011 2:13 am    Temat wiadomości: Książki dla początkującego Odpowiedz cytując

Mam jakieś 150-200 zł, które chciałbym wydać na książki do Go. Co mi polecicie? Przypuszczam, że kupienie wszystkiego, co jest po polsku, większego sensu nie ma, bo informacje będą się dublować. W takim razie które książki z tych dostępnych po polsku najlepiej kupić i jakimi w języku angielskim można je uzupełnić? Moja znajomość Go jest dość podstawowa. Gram od około dwóch tygodni, więc wątpię, abym miał choćby 25k (no w najlepszym wypadku 20k)... Póki co przeczytałem tylko wszystko w języku polskim, co znalazłem w necie, i rozegrałem z 300 partii z czego większość z igowinem, więc ciężko to liczyć jako pełnoprawną partię, a resztę z większymi amatorami niż ja... Tak więc jaki zestaw byście mi polecili? Może nie warto kupować tego aż tyle i po prostu zadowolić się 2-3 dobrymi polskimi książkami, a resztę czytać w necie po ang (widziałem całkiem spore kolekcję ebooków na chomikach, część pewnie legalna)? Nie jest w końcu powiedziane ze darmowe materiały zawsze są gorsze. Co o tym sądzicie?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

ps: Gdyby na tych książka w ciągu roku można było dopić do 1-3k to byłoby naprawdę super : >
Powróć na górę
johnkelly
Keima
Keima


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 99
Skąd jesteś: Ożarów Mazowiecki

PisanieNadesłano: Cz lut 03, 2011 1:17 pm    Temat wiadomości: Re: Książki dla początkującego Odpowiedz cytując

Raczej radziłbym przede wszystkim chodzić do klubu, który masz w Gliwicach, i uczestniczyć w turniejach. Wtedy faktycznie będziesz robił postępy, ale raczej nie spodziewaj się 1-3k w ciągu roku. Książki nie zastąpią ci gry z realnym przeciwnikiem w realu.

_________________
--
Blog: maciejrozalski.eu
Powróć na górę
k43r
Nobi
Nobi


Dołączył(a): paźdź 07, 2008
Wiadomości: 9
Skąd jesteś: Gdańsk

PisanieNadesłano: Cz lut 03, 2011 3:17 pm    Temat wiadomości: Re: Książki dla początkującego Odpowiedz cytując

Jeżeli szukasz postępu w grze, to do +-10k chyba nie warto nic czytać - tą samą wiedzę możesz wchłonąć w fajniejszy sposób. Lepiej iść do klubu i pograć z goistami. Rozegraj 100 partii z ludźmi na kgsie (nie, igowin się nie liczy). Albo poczytaj skomentowane gry z gtl.xmp.net osób o kilka kamieni silniejszych niż ty.
To ci da dużo więcej niż jakakolwiek książka.

Jak chcesz po prostu wydac kasę na go, to mysle że lepiej kupić książkę komuś silnieszemu z klubu i umówić się że to w podzięce za 5 super poważnych gier z komentarzem z których dużo się nauczysz (a książkę potem pożyczyć i samemu przeczytać)

Ale jeżeli chcesz kupić dla samej przyjemności posiadania to chyba najfajniej kupić "attack and defense" i "tesuji". Bo nie ma nic fajniejszeog niż inwazje i ataki Uśmiech
Powróć na górę
artkow
Nobi
Nobi


Dołączył(a): paźdź 31, 2008
Wiadomości: 2
Skąd jesteś: Wrocław

PisanieNadesłano: Cz lut 03, 2011 3:59 pm    Temat wiadomości: Re: Książki dla początkującego Odpowiedz cytując

Co czytać cz.1
Co czytać cz.2
Powróć na górę
R.z.a.k.i_P.a.k
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 21, 2011
Wiadomości: 5
Skąd jesteś: Gliwice

PisanieNadesłano: Pt lut 04, 2011 4:39 am    Temat wiadomości: Re: Książki dla początkującego Odpowiedz cytując

Czyli waszym zdaniem rozwijanie wiedzy teoretycznej jest w Go nie przydatne?
Powróć na górę
johnkelly
Keima
Keima


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 99
Skąd jesteś: Ożarów Mazowiecki

PisanieNadesłano: Pt lut 04, 2011 9:35 am    Temat wiadomości: Re: Książki dla początkującego Odpowiedz cytując

Nie. Raczej, że wiedza teoretyczna nie zastąpi praktycznej. Przy twoim poziomie gry, początkującego, nie ma sensu kupować książek, które przydadzą ci się za rok, a prędzej za dwa. Ewentualnie polecam:
Graded Go Problems for Beginners – vol. 1 – 30kyu-25kyu
Graded Go Problems for Beginners – vol. 2 – 25kyu-20kyu
Graded Go Problems for Beginners – vol. 3 – 20kyu-15kyu
Graded Go Problems for Beginners – vol. 4 – Advanced Problems
Kupa problemów do rozwiązywania.

Niemniej generalnie nie kupuje się książek o rachunku różniczkowym jeśli jest się na etapie równań z jedną niewiadomą.

_________________
--
Blog: maciejrozalski.eu
Powróć na górę
marmez
Keima
Keima


Dołączył(a): paźdź 11, 2005
Wiadomości: 70
Skąd jesteś: Szczecin (Poznań)

PisanieNadesłano: Pt lut 04, 2011 10:44 am    Temat wiadomości: Re: Książki dla początkującego Odpowiedz cytując

Jeżeli coś (nie za dużo) chcesz się dowiedzieć o kilku książkach to polecam dwa poniższe linki:

Kolejność czytania książek 1
Kolejność czytania książek 2

W zasadzie zgadzam się, że książki to tylko 1/5 sukcesu, albo mniej. Jednak jeżeli się lubi czytać książki o Go (mi wchodzą kiepsko, a jak już to te z problemami tylko, czysta teoria w ogóle mi nie wchodzi) to jest wiele pozycji dobrych i to jest problem, bo to na polskie warunki jest dość ciężkie do zdobycia. Np. Są dwie serie które prowadzą krok po kroku (nawet ponoć do 1d) po tajnikach Go. Mianowicie Speed Baduk i Level Up, i te książki mają zdecydowaną przewagę nad innymi dla początkujących, ponieważ są kompletne (jako seria oczywiście a nie jeden tom z 20)

Jeszcze jeden nieksiążkowy link który mi pomógł skoczyć o przynajmniej 10kamieni kiedyś tam: goproblems.com/ Uśmiech

Pozdrawiam

PS.

Rozwijanie wiedzy teoretycznej jest przydatne. Tzn. przydatne, gdy umiesz ją zastosować w praktyce Uśmiech
Powróć na górę
johnkelly
Keima
Keima


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 99
Skąd jesteś: Ożarów Mazowiecki

PisanieNadesłano: Pt lut 04, 2011 1:57 pm    Temat wiadomości: Re: Książki dla początkującego Odpowiedz cytując

A ja, na ten przykład, preferuję czytanie teorii :).

_________________
--
Blog: maciejrozalski.eu
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy