Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Jak grac joseki
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pt wrz 05, 2003 11:57 am    Temat wiadomości: Jak grac joseki Odpowiedz cytując

Mam nadzieje, ze tego tematu nie ma gdzie indziej, ale tak jak przegladalem pozostale tematy na forum to nie zauwazylem, co najwyzej pojedyncze posty (te trudno wszystkie spamietac).
Wczoraj siadlem sobie przy komputerze z ksiazka "swiat go" w reku z postanowienie postudiowania joseki. Jako pierwsze jest komoku joseki. Wyglada na proste, latwe i zrozumiale. Wpadlem jednoczesnie na pomysl zeby sobie wlaczyc turbo go joseki tutorial, aby moc wklepywac ruch po ruchu, patrzec co bedzie jak zagram w czerwony (nieprawidlowy) punkt tak, by lepiej zrozumiec i zapaimetac cale joseki. Gdy poczulem, ze chwytam o co chodzi wlaczylem sobie the many faces of go, zeby sprawdzic jak moja nowo nabyta umiejetosc sprawdzi sie w praniu. I od razu napotkalem na problem. Komputer nawet na najwyzszym stopniu trudnosci nie odpowiadal na moje joseki. Casem wykonywal jedynie pierwszy ruch z joseki, a potem gral juz zupelnie inacze, a najczesciej w zupelnie innej czesci planszy. Przykladowo zaczynam joseki od zagrania kakari keima od komoku komputera. on najczesniej nie odpowiada ani kosumi ( w turbogo okreslane jako ciecie shusaku), ani kemia tylko niken biraki od mojego kamienia, co rowniesz jest przewidziane jako jeden z mozliwych wariantow tego joseki (przynajmniej tak jest w turbogo). Ja na to odpowiedzialem iken tobi w kierunku rogu. Komputer zignorowal moje zagranie. Dzis wlaczylem jeszcze raz i musze przyznac, ze zdecydowanie sensowniej (zgodnie z joseki) odpowiadal na moje ruchy. Moze przypadek. Zmierza do tego: co robic, gdy nasz przeciwnik nie gra joseki bo przykladowo go nie zna. Pol biedy, jesli odpowiada na moje ruchy niezgodnie z joseki, bo to teoretycznie powinno mi dac przewage, ale gorzej jesli zagra jakies tenuki, ktorego ja z kolei nie bede mogl zignorowac. Moze to jest blahy problem, ale zauwazylem, ze pwrowadza wiele zamentu do mojej gry i czesto z tego powodu moje fuseki robi sie bardzo haotyczne i przez to slabe.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pt wrz 05, 2003 1:45 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Hej

Joseki to lokalne sekwencje, które obu graczom pozwalają osiągnąć mniej więcej równy rezultat. Z tej definicji wynika, że jeśli jedna ze stron zbacza z joseki, albo przerywa je, to możliwe jest kilka sytuacji:
    * gracz wynalazł nowy wariant w joseki (mało prawdopodobne wśród początkujących Uśmiech

    • * gracz zrobił błąd, a wówczas możliwe jest zdobycie lokalnej przewagi, jeśli ten błąd wykorzystamy, np. wychodzimy z joseki w sente, albo z lepszym kształtem, albo mamy więcej terenu itp.

  • W przypadku, ktory jest opisany, jesli sobie dobrze to wyobrazam (przydalby sie rysunek nie? :D) to ikken tobi do rogu jest zagrany w san-san. Przerywanie tego joseki w tym punkcie jest bardzo niekorzystne, kaisuj powinien dodac tam jeszcze jeden ruch i zdobyc wyrazna przewage w tym rogu, marginalizujac kamienie przeciwnika.
  • Powróć na górę
    kaisuj
    Hazama tobi
    Hazama tobi


    Dołączył(a): sierp 28, 2003
    Wiadomości: 282
    Skąd jesteś: Lublin

    PisanieNadesłano: Pt wrz 05, 2003 3:56 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Pogralem jeszcze troche z komputerem i chyba rozumiem nieco jego intencje. On przerywajac jakies joseki zaczyna sam inne. Tzn, po tym moim zagraniu w san san, gra w moj rog, gdzie ja w pierwszym lub 3 ruchu (na ogol grywam czarnymi) zagralem komoku. Wtedy ja rowniesz przerywam zaczete joseki i odpowiadam na jego atak. Ale i ten atak jest szybko porzucany, na rzecz kolejnego. Potem komputer powraca do pierwszego joseki, ale sytuacja jest o tyle inna, ze grajac w miedzyczasie w innych rogach zmienia sie nieco sytuacja na calej planszy lub tylko na jednej ze scian i wtedy chyba nalezy to joseki rozgrywac juz nieco inaczej. Takie przerywane rozgrywanie joseki mocno mi komplikuje sprawe. Zauwazylem jeszcze jedno zagranie komputera, ktore nie pasuje do schematu "przerywanego joseki". Otoz jesli w w swoim drugim ruchu gram kakari zamiast zajac drugi rog, komputer zupelnie ignoruje moj atak samemu zajmujac swoj drugi rog. Wtedy ja rowniesz zajmuje swoj rog, zeby zapobiec zajeciu trzeciego rogu przez komputer. I wtedy oczekiwalbym w kolejnym ruchu bialego (komputera) odpowiedzi na moje kakari, lecz ona gra w nieatakowanym przeze mnie rogu shimari czyli keime od komoku. Czy to jest standardowe zagranie, czy popelnia w ten sposob blad ignorujac moje kakri, wzmacniajac w zamias swoj drugi rog? Byc moze namieszlaem caly opis wiec moze zapisze poszczegolne ruchy:
    B R16, W D17, B C15, W C4, B Q3, W E3. Zastanawiam sie czy zamiast bialego E3 nie powinno byc np C13 albo E16 czy tez F16.

    P.S. Tak w ogole to jeszcze chcialem podziekowac za powazne potraktowanie mojego posta.
    Powróć na górę
    dede
    Tengen
    Tengen


    Dołączył(a): kwiet 06, 2003
    Wiadomości: 192
    Skąd jesteś: Trojmiasto

    PisanieNadesłano: Pn wrz 08, 2003 3:22 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Czasem tak bywa, ze przerywa sie sekwencje joseki w pewnym punkcie np po to zeby zachowac sente. Jesli przeciwnik przechodzi do innej czesci planszy, to masz 2 mozliwosci: podazyc za nim lub wykorzystac jego odejscie zeby uzyskac lokalna przewage.
    W pierwszym przypadku mozliwe jest, ze przeciwnik po Twojej odpowiedzi na jego tenuki (albo i po calej sekwencji) wroci do joseki. Moze to zrobic po to, aby zaleznie od rozwoju sytuacji w innej czesci planszy wybrac taka sekwencje joseki ktora bedzie dla niego lepsza z punktu widzenia calej planszy.
    W drugim przypadku uzyskujesz lokalna przewage, ale o ile Twoj ruch nie jest sente (a w fuseki trudno o absolutne sente), przeciwnik dostaje w zamian drugi ruch w innej czesci planszy, gdzie w polaczeniu z pierwszym ruchem moze uzyskac przewage. W takiej sytuacji trzeba starannie ocenic co sie bardziej oplaca.
    Powróć na górę
    marcin
    Tesuji
    Tesuji


    Dołączył(a): kwiet 11, 2003
    Wiadomości: 372
    Skąd jesteś: Poznań

    PisanieNadesłano: Pn wrz 08, 2003 10:23 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Ustawiłem sobie tę pozycję, którą opisuje kaisuj. Na razie jest to standardowe fuseki, ruchy po rogach. Nikt nie zrobił żadnego błędu. Ruchy białego, alternatywne do e3 są także wszystkie dobre, tj. nikt o zdrowych zmysłach nie śmiałby stwierdzić na tym etapie, że któryś z nich jest gorszy od innych. Może wynika to z faktu, że wciąż za mało wiemy o go jako ludzkość Uśmiech a może z tego, że wszystkie one są tak samo dobre. Często mówi się, że we wczesnym fuseki właściwie tylko ruchy na drugiej lub pierwszej linii są złe.

    Co do sytuacji w górnym lewym rogu, to nie można nawet jeszcze mówić o przerwaniu joseki, ponieważ jeszcze żadnego joseki nie zaczęto. W szczególności biały prawdopodobnie mógłby zagrać w tym rogu jeszcze dwa ruchy, a czarny i tak by wyżył. Pytanie tylko, czy wziąłby wystarczającą rekompensate gdzie indziej. Często zostawia się takie kamienie i gra się gdzie indziej, gdyż pozostawia to sytuację niewyjaśnioną i przez to ciekawszą, z większą liczbą możliwości.
    Powróć na górę
    Sayaka
    Nikken tobi
    Nikken tobi


    Dołączył(a): kwiet 25, 2003
    Wiadomości: 138
    Skąd jesteś: Poznan

    PisanieNadesłano: Pn wrz 14, 2003 7:09 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Ja ostatnio w celu potrenowania, tzn. nauczenia się joseki weszłam na goproblems.com...
    I tu się bardzo zdziwilam.
    Bowiem w problemach z rangi "joseki", trzeba umiec rozsztrzygnąc sytuację, ktora albo jak dla mnie wyglądała już jak po skonczeniu joseki, albo kaza z nich przedstawiala niewyobrazalnie trudne joseki, podczas ktorych trzeba poswiecic kupke kamieni, pobic się w rogu, itp...
    Nie znalazlam tam zadnego joseki do keimy od hoshi np...
    nic juz nie rozumiem:)

    _________________
    other: Fetkaa, Reika, Aandiel
    Powróć na górę
    Kijana
    Aji
    Aji


    Dołączył(a): kwiet 06, 2003
    Wiadomości: 87
    Skąd jesteś: Warszawa

    PisanieNadesłano: Pn wrz 14, 2003 10:54 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Zamiast goproblems polecam kogo's joseki dictionary - od cholery wariantow a i komentarze sie zdarzaja Uśmiech

    Sciagalny z waterfire.us/joseki.htm

    Trzeba miec jedynie dobra przegladarke plikow sgf (np kombilo)
    Powróć na górę
    loopan
    Ikken tobi
    Ikken tobi


    Dołączył(a): kwiet 27, 2003
    Wiadomości: 40
    Skąd jesteś: Wroclaw

    PisanieNadesłano: Pn wrz 14, 2003 11:35 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Obserwóję tą dyskusję i stwierdzam, że możliwość dołączania załonczników ( np takich jak pliki sgf ) ułatwiłaby dyskusje w tym dziale a i pytań byłoby o wiele więcej.
    Powróć na górę
    Ishikawa
    Ikken tobi
    Ikken tobi


    Dołączył(a): paźdź 19, 2003
    Wiadomości: 53
    Skąd jesteś: Lubartów

    PisanieNadesłano: Pn paźdź 20, 2003 12:37 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Kaisuj jeśli chcesz sie bardzo szybko nauczyć joseki proponyje przejżeć cobie je w "Many Faces of Go", a potem pograć sobie na DashBaduk szybko sie tam nauczysz. Czasami chętnych tam do gry jest multum i to jest fajne no oczywiście jeśli znasz koreański to będzie nawet jeszcze lepiej bo dogadasz sie tam prawie z każdym. Możesz tam grać nawet z pro jeśli ci zaproponuje. Bo wątpliwe, aby przyją od ciebie wyzwanie. Puszczający oczko
    Powróć na górę
    kaisuj
    Hazama tobi
    Hazama tobi


    Dołączył(a): sierp 28, 2003
    Wiadomości: 282
    Skąd jesteś: Lublin

    PisanieNadesłano: Pn paźdź 20, 2003 9:53 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Wybacz Ishi, ale musze Cie sprowadzic na ziemie, bo mam wrazenie, ze troche fantazjujesz. Moze kolejno; z many faces grywalem i ciwczylem joseki, ale osobiscie preferuje joseki tutor w turbo go. Tam jest troche komentarzy, poza tym mam pokazane, ktore ruchy sa dobre w danym joseki, ktore nieco gorsze, a ktore sa zle i nalezy ich unikac. W the many faces wszystko jest jednolite. Jesli chodzi o dashbaduk to bylem tam raz. Nie podoba mi sie tam to, ze wszyscy komunikaja sie krzaczkami. Koreanskiego sie uczyc nie bede bo mam problemy z dobrym opanowaniem angielskiego, ktory jest o niebo prostszy. Zreszta nie sadze by ktokolweik sie uczyl koranskiego tylko po to, by moc sobie pogadac na dashbaduk. A napisales to tak, jakbys od dawna ze wszystkimi tam gadal. Co do grania tam, to wypowiadac sie nie bede, bo nie rozegralem ani jednej partii. Byc moze panuje tam inna atmosfera niz a KGS, moze lepsza. Nie wiem. Mnie sie podoba na KGS, ze moge grac z Polakami, moge omowic gre, w razie potrzeby od razu sie o cos zapytac. To jest dla mnie duzy plus, nawet bardzo duzy.
    Powróć na górę
    marcin
    Tesuji
    Tesuji


    Dołączył(a): kwiet 11, 2003
    Wiadomości: 372
    Skąd jesteś: Poznań

    PisanieNadesłano: Pn paźdź 20, 2003 10:24 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

    Pozwoliłem sobie narysować pozycję opisaną powyżej przez kaisuja.

    Białe zagrały w 'a'. 'b'-'d' to alternatywy.
    Powróć na górę
    Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
    Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
    Strona 1 z 1


    Skocz do:  
    Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
    Nie możesz odpowiadać w tematach
    Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
    Nie możesz usuwać swoich wiadomości
    Nie możesz głosować w ankietach
    Na tym forum nie możesz załączać plików
    Z tego forum możesz pobierać pliki

    Sklep E-GO
    Autorzy | Podziękowania
    Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
    Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy