Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Undo
Akademia i jej strona - pytania, problemy, komunikaty
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
shindou
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 29, 2003
Wiadomości: 35
Skąd jesteś: z mangi ;p

PisanieNadesłano: Sb wrz 27, 2003 11:54 pm    Temat wiadomości: Undo Odpowiedz cytując

Czy kiedykolwiek ktoś grał partię, którą zamierzał opatrzyć komentarzem, i zobaczywszy okropny ruch przeciwnika, a następnie jego reakcję typu: ale błąd zrobiłem, modlił się w myśli, żeby tamten spytał o undo, żeby nie komentować czegoś takiego i żeby nie mieć w archiwach gry, wygranej li i jedynie przez roztargnienie przeciwnika?

W jednej z moich ostatnich gier przeciwnik się zagapił/zamyślił tak bardzo że nie zauważył możliwości bardzo oczywistego (i bardzo dużego) atari, które za chwilę nastąpiło... po moim ruchu zrezygnował - było to uzasadnione, ale - żałuję, że nie poprosił o undo...
Undo jest sprzeczne z zasadami go, pomijając kwestię misclicków - lecz zdaje się, że jedną z zasad go jest również dążenie do dobrej gry. Jeśli mój przeciwnik lub ja zauważy szybko swoją pomyłkę, której cofnięcie może "ulepszyć" grę, czy nie lepiej byłoby przystać na propozycję undo? (z tym akurat różnie bywa ;)) Przy całym szacunku do "wartości położonego kamienia" Puszczający oczko

Oczywiście pomijam kwestię gier rated/rankingowych - tam cofanie byłoby pozbawione rozsądku Puszczający oczko
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn wrz 28, 2003 12:01 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Moim zdaniem stosowanie undo powinno się ograniczać do miscklicków. Wtedy zresztą ja osobiście daję je. Jeśli gracz popełnia radykalne błędy oznacza to, że nie poświęcił się grze i właśnie w imię dążenia do dobrej gry należy takie błędy ukarać. Nadużywanie undo sprawia, że Go nabiera niemiłego "podwórkowego" charakteru.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn wrz 28, 2003 11:27 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja osobiscie popelnia cala mase bledow. Bardzo czesto szybko sie orientuje, ze zrobilem cos nie tak, ale nie prosze o cofniecie. Kilka razy mialem nawet tak, ze w banalny sposob stracilem grupe, ktora dawalami 30 pkt przewagi i w efekcie przegrywalem. Ale ja wychodze z zalozenia, ze dobry gracz nie popelnia glupich bledow, wiec skoro chce sie doskonalic, to powinienem ponosic konsekwencje swojego rozproszenia. Czesto u mnie takie bledy biora sie z lekcewazenia zagrozenia. Mysle sobie mniej wiecej tak:"e, ta moja grupa ma jeszcze kilka oddechow, zdarze sie polaczyc. Lepiej poszukac jakiegos wiekszego ruchu, zamiast sie laczyc teraz". A potem okazuje sie, ze przegapiam ten moment, w ktorym nalezaloby sie polaczyc i trace grupe. Staram sie wiec nie uzywac undo.
Powróć na górę
Parn
Keima
Keima


Dołączył(a): czerw 23, 2003
Wiadomości: 84
Skąd jesteś: Zgierz

PisanieNadesłano: Pn wrz 28, 2003 2:09 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

ja wychodze z takiego samego zalozenia jak kaisuj. tzn. uwazam ze trzeba ponosic konsekwencje swojej nieuwagi w grze. (tez zwykle swoje bledy zauwazam bardzo szybko).
Undo stosuje w dwoch przypadkach:
1. zrobilem misclicka
2. partia jest w pewnym stopniu szkoleniowa, ja w danym miejscu nie wiem jak sie ruszyc (nie znam joseki albo cos w tym stylu) i prosze zeby przeciwnik mi zaprezentowal, zebym mogl sie tego nauczyc
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Pn wrz 28, 2003 4:40 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

To chyba oczywiste, ze daje sie undo podczas missclickow...Nie rozumiem dlaczego mialo by sie miec przegrana gre, tylko z tego powodu ze myszka sie przesunela i np. w drabince zamiast atari dalam obok u_u Puszczający oczko

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Pn wrz 29, 2003 8:40 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

ja tam misclickow nieuznaje, poniewaz wedlug mnie misclicki sa tylko wtedy kiedy osoba robi 10 rzeczy na raz na komputerze i nie przyklada sie do gry. Co do gier szkoleniowych to jedyne miejsce gdzie powinno wystapic undo

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn wrz 29, 2003 11:31 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja sie chyba jednak zgadzam z Nexo. Co prawda pozwalam moim przeciwnikom cofac, tak sie nauczylem na kropkach, ale sam nie prosze o cofanie.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt wrz 30, 2003 12:50 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

W moim info na KGS można przeczytać: I don't do undo's except for obvious misclicks - I decide which are obvious Bardzo szczęśliwy

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
Sayaka
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 138
Skąd jesteś: Poznan

PisanieNadesłano: Wt wrz 30, 2003 11:35 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nexo wrote:
ja tam misclickow nieuznaje, poniewaz wedlug mnie misclicki sa tylko wtedy kiedy osoba robi 10 rzeczy na raz na komputerze i nie przyklada sie do gry. Co do gier szkoleniowych to jedyne miejsce gdzie powinno wystapic undo
E, tam , bzdura.
To, że nagle sie myszka wyslizgnie z ręki nie znaczy, że ktos robi 10 rzeczy na raz.
Wedlug mnie nie akceptowanie undo-missclickow jest po prostu niesprawiedliwe...I potem sie przez to wygra partie, i co? Gdzie satysfakcja? Wygranie partii przez felerną myszke przeciwnika jest wedlug mnie trochę bezsensowne.

_________________
other: Fetkaa, Reika, Aandiel
Powróć na górę
Kijana
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 87
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Śr paźdź 01, 2003 12:06 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja daje undo nawet na bledy czasami (na miskliki zawsze) - w grach 'na zywo' tez z reguly pozwalam na cofanie, szczegolnie jak gram z duzo slabszym - w koncu przewaznie nie gramy towarzyskich gier o zlote kalesony czy cos Wesoły a czasem jakis glupi blad psuje dobra gre i satysfakcje...

Natomiast w grach turniejowych to zupelnie inna para kaloszy
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr paźdź 01, 2003 11:32 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja też się nie zgadzam z radykalimem nexia. Kiedyś kiedy nie miałem jeszcze stałki, musiałem grać na uczelni myszką, która kliknięcie generowała sobie czasami z własnej i nieprzymuszonej (moim palcem) woli. Pierwszego ruchu nie cofałem (to ciekawe zagrac sobie w o'mokuhazushi), ale już następny był tak nielogiczny, że trzeba było. Potem przerzuciłem się już na klawiaturę (WinIGC, świnka), ale gdybym nie dostał undo piętno tego ruchu ciążyłoby na partii oraz na mojej psychice.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Śr paźdź 01, 2003 12:23 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Czasem spotykałem się jednak z postawą typu "hmm to nie chodzi... ale gdybyś mi cofnął i zagrałbym tam to bym wygrał". Cofanie po to, żeby przeciwnik poczuł się dowartościowany jest niepedagogiczne. W grach "na żywo" nigdy nie pozwalam cofać, bo uważam, że wyrabia to złe nawyki u przeciwnika. Zresztą przeciwnik na pewnym poziomie nie poprosi o cofnięcie ruchu ze wstydu lub przez szacunek dla przeciwnika. W grach "w necie" zdarzają się omsknięcia myszy i dlatego akceptuje misclicki.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
Kijana
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 87
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Śr paźdź 01, 2003 12:46 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Faktycznie - raczej na zywo nie prosza o cofniecie - trzeba ich do tego namawiac Puszczający oczko
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Śr paźdź 01, 2003 1:53 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

ja nie rozumiem wogle tej afery o miscliki bo nigdy mi sie to nie zdarzylo a jezeli zdarzylo to nie prosilem o undo poniewaz wstyd by mi bylo o to prosic. Nie chodzilo mi o to ze daje undo innym tylko sam z niego nie korzystam. Fetka pamietasz wczorajszego kota? Bardzo szczęśliwy

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
shindou
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 29, 2003
Wiadomości: 35
Skąd jesteś: z mangi ;p

PisanieNadesłano: Śr paźdź 01, 2003 3:35 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

ja używam undo ( w obie strony ;)) trochę...z lenistwa Zawstydzony W przypadku wielkiego błędu, ktoś mógłby w danym miejscu zrezygnować i najwyżej moglibyśmy sobie na grze demonstracyjnej podyskutować "co by było gdyby". No, ale Editing Tools raczej nie dla mnie... Przewracający oczami
W każdym razie mogę się przekonać, czy istnieje jakiś lepszy wariant sekwencji itp. - nawet kosztem przegranej Puszczający oczko Co prawda mój netowy znajomy trochę w tym przesadza - 5 razy prosić o undo w czasie jednej partii to trochę za dużo Wesoły . Niemniej - robi z tego raczej dobry użytek Puszczający oczko
niestety dobry... a może stety... W HnG podczas partii egzaminacyjnej Isumi-Hikaru, jak wiadomo - Isumi pomylił się i zmienił ruch już po położeniu kamienia - niezgodnie z zasadami. Jednak nie bylo to takie pewne i Hikaru MIAŁ NADZIEJĘ że tak się stało (Isumi cofa - Hikaru wygrywa walkowerem), na co Sai - chyba trochę zmartwiony - spytał czy w tej sytuacji, kiedy Isumi cofnął ruch, Hikaru nie ma żadnego pomysłu jak sobie z tym poradzić...
Na tym przykładzie chyba widać właściwą postawę wobec undo - nie spodziewać się go otrzymać, a jednocześnie być gotowym je dać... (w tym sensie, że i tak poradzi się sobie z sytucją na gobanie Puszczający oczko )
Tylko że wtedy naprawdę nie ma undo - chyba że przy misclickach Puszczający oczko
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaForum ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy