Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Rysowanie diagramów
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Idź do strony 1, 2  Następny
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Sb paźdź 18, 2003 12:33 am    Temat wiadomości: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

Zapraszamy do korzystania z nowej możliwości na naszych stronach - z rysowania diagramów. Dzięki rysowaniu diagramów możecie:

- zapytać na forum silniejszych graczy o ocenę konkretnych pozycji,
- poprosić o komentarz do pozycji,
- szukać rozwiązania zadań,
- oglądać diagramy w artykułach, wpisach do słowniczka i w innych miejscach na stronach,
- korzystać z wykładów silniejszych graczy,
- czytać komentarze do partii.

Rysowanie diagramów na forum jest niezwykle proste. Można tego dokonać aż na trzy sposoby - ręcznie, korzystając z programów winmgt oraz txtcon lub, najprościej, z apletu php. Najpierw omówimy ręczne tworzenie diagramów.

Każdy diagram powinien mieć znaczniki: 'diagram' na początku oraz '/diagram' na końcu zastępując symbole ' znakami "[" i "]".

Oto jak można uzyskać pustą planszę 9*9:

$$c pusta plansza
$$ ---------------------------------------
$$ |. . . . . . . . .|
$$ |. . . . . . . . .|
$$ |. . , . . . , . .|
$$ |. . . . . . . . .|
$$ |. . . . . . . . .|
$$ |. . . . . . . . .|
$$ |. . , . . . , . .|
$$ |. . . . . . . . .|
$$ |. . . . . . . . .|
$$ ---------------------------------------

A tak wygląda rezultat:

pusta plansza


Rezultat uzyskałem opatrując powyższe linijki znacznikami 'diagram' i '/diagram' w nawiasach kwadratowych. Pamiętajcie, by nie wstawiać pustych linii w rysunek.

Jak widać każda linia poprzedzona musi być symbolami $$. Pierwsza linia to linia tytułowa. Wpisujemy w nią komendy interpretowane przez program, nie oddzielając ich od znaków $$ oraz tytuł diagramu po spacji. Tutaj polecenie 'c' nakazuje podawać współrzędne wokół planszy.

W kolejne linijki wpisujemy diagram. Brzegi planszy są symbolizowane przez '|' oraz '-'. Puste przecięcia to '.' natomiast hoshi to ','. Pomiędzy przecięcia wstawiamy spacje, natomiast nie oddzielamy spacjami przecięć od brzegu planszy. Oczywiście możliwe jest narysowanie tylko skrawka planszy:

$$ Część pustej planszy
$$ ------------------------------------
$$ |. . . . . . . .
$$ |. . . . . . . .
$$ |. . , . . . , .
$$ |. . . . . . . .
$$ |. . . . . . . .

A tak wygląda rezultat:

Część pustej planszy


Teraz przejdziemy do czegoś bardziej frapującego, a więc do rysowania kamieni.

$$ Czego najwięcej może oczekiwać czarny po powyższej sytuacji?
$$ -------------------------------------
$$ . . . . O X . .|
$$ . X X O . X O .|
$$ . , X O O X O .|
$$ . . X X X O . .|
$$ . . . . X O . .|
$$ . . . . X X O .|
$$ . , . X O O O .|
$$ . . . . . . . .|

daje w wyniku

Czego najwięcej może oczekiwać czarny po powyższej sytuacji?


Jak widać, czarne kamienie pojawiają się po wstawieniu 'X', a białe po wstawieniu 'O'. Możliwe jest także numerowanie ruchów. Oto odpowiedź:

$$ Rozwiązanie
$$ -------------------------------------
$$ . . 3 . O X 1 4|
$$ . X X O . X O .|
$$ . , X O O X O 2|
$$ . . X X X O . .|
$$ . . . . X O . .|
$$ . . . . X X O .|
$$ . , . X O O O .|
$$ . . . . . . . .|

Rozwiązanie


Jak widać kolejne ruchy numerujemy wstawiając po prostu kolejne numery ruchów zamiast symboli kamieni. Program domyślnie nadaje ruchowi nr 1 czarny kolor.

$$Wc Biały gra inaczej
$$ -------------------------------------
$$ . . X . O X X 1|
$$ . X X O . X O 2|
$$ . , X O O X O 3|
$$ . . X X X O 4 .|
$$ . . . . X O . .|
$$ . . . . X X O .|
$$ . , . X O O O .|
$$ . . . . . . . .|

Biały gra inaczej


Jak widać na rysunku próba uzyskania korzystniejszego ko przez białego kończy się tragicznie. Ruch nr 1 jest biały dzięki temu, że w linijce tytułowej wydaliśmy komendę 'W'. Zauważmy, że jeśli chcemy jednocześnie korzystać z komend 'W' i 'c', komenda 'c' musi następować po komendzie 'W'.

Możliwe jest także dodawanie najróżniejszego rodzaju oznaczeń. Oto przykłady:

$$ Czy czarny może zabić jakieś kamienie?
$$ |. . . . . . . . . . . . .|
$$ |. . a . . . . . . O . . .|
$$ |. . . . . . . . . O . . .|
$$ |. . . , v . . . . # O . .|
$$ |. . . . . . . . . # O B .|
$$ |. . . . . . . . @ X X W .|
$$ |. . . . C . . . @ @ X W .|
$$ |. . . . . . . . . X X X O|
$$ |. . . . . S . . . X . O O|
$$ |. . . , . . . . . , . O .|
$$ |. . . . . . . . . . . . .|

Czy czarny może zabić jakieś kamienie?


Jak widać, 'W' i 'B' pozwalają oznaczyć odpowiednio biały i czarny kamień okręgiem, natomiast '@' i '#' - kwadratem. Ponadtomożliwe jest oznaczanie przecięć małymi literami a-z lub okręgiem - 'C' i kwadratem 'S'.

Innym, automatycznym sposobem otrzymywania diagramów jest skorzystanie z programu Hollgora, służącego do konwersji pliku tekstowego na format SLF. Plik ten dostępny jest na stronie senseis.xmp.net/?WinMG...FConverter . Plik ten można także sciągnąć ze stron akademii: akademia.go.art.pl/ind...mp;lid=53.

Z programu tego korzystamy w następujący sposób:
- Ściągamy i instalujemy program w katalogu z krótką nazwą, np. temp/godiag
Teraz zawsze, kiedy chcemy uzyskać diagram wykonujemy następujące kroki.
- Odpalamy winmgt i ustawiamy interesującą nas pozycję.
- Zapisujemy planszę w pliku tekstowym w katalogu, gdzie zainstalowaliśmy program txtcon.
- W menu Start odpalamy Run/Uruchom i wpisujemy C:\temp\godi\txtcon.exe C:\sciezkadostepu\plansza.txt C:\temp\sciezkadostepu\planszainna.txt
- W naszym katalogu znajdujemy nowy plik planszainna.txt, który otwieramy i wklejamy w post ozdabiając znacznikami 'diagram'.

I teraz trzeci, najprostszy sposób rysowania diagramów. Poprzednie sposoby wymagają pewnego wysiłku, jeśli chcemy numerować ruchy lub nadawać różne znaczniki. Aplet php na stronach senseis.xmp.net/tools/...iagram.php (lub lokalnie i po polsku na stronie akademia.go.art.pl ) pozwala wygenerować diagram w ułamku sekundy. Należy jedynie wkleić w okno gotowy plik sgf, nacisnąć przycisk "Generate" i gotowe! Oto kolejne kroki jakie trzeba wykonać, by uzyskać diagram na naszym forum. Załóżmy, że chcemy zaprezentować całą partię na forum.
- otwieramy nasz plik sgf w notatniku.
- kopiujemy całą zawartość
- otwieramy wyżej podaną stronę i wklejamy zawartość w okno
- w pole 'Start move' wpisujemy numer ruchu, np. 110
- w pole 'Number of moves' wpisujemy liczbę ruchów, nie więcej jednak niż 10.
- 'Generate'
- wynik kopiujemy, wklejamy do posta, opatrujemy znacznikami 'diagram', zmieniamy tytuł diagramu i gotowe!
W efekcie dostajemy diagram, gdzie wszystkie ruchy do 110 są nienumerowane, a ruchy 110-120 są ponumerowane. Prawda że proste?

Miłego rysowania!

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.


Ostatnio zmienił(a) marcin dnia Pn list 15, 2004 2:47 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Pn paźdź 26, 2003 1:11 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Mała dygresja:te rysowanie to świetna zabawa, ale jest jeden szkopuł: czy nie dałoby się zmienić czcionki w polach gdzie się wpisuje posta na czcionkę, o stałej szerokości znaków (np Courier New) ? Bo inaczej te linie są tak poprzesuwane że nic nie widać. Z drugiej strony czy pisanie postów wtedy nie będzie bardziej uciążliwe ?

_________________
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt paźdź 28, 2003 2:42 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie jestem wielkim specjalistą od HTMLa, ale z tego co się orientuję to czcionka w polach tekstowych zależy raczej od przeglądarki niż od kodu strony.
Olej IE i przerzuć się na lynxa Wesoły

A tak poważnie, to ja osobiście edytuję diagramy w notatniku, a potem przeklejam na stronę.
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Wt paźdź 28, 2003 10:13 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

okupant wrote:
Nie jestem wielkim specjalistą od HTMLa, ale z tego co się orientuję to czcionka w polach tekstowych zależy raczej od przeglądarki niż od kodu strony.

Ja specjalista może nie jestem (to już prędzej Lain Puszczający oczko jest ) ale czcionki można dowolnie zmieniać. Dopiero jeżeli nie ma takiej czcionki zainstalowanej na kompie, to przegladarka wybiera jakąś tam standardową (a Courier New znajduje się na kązdym kompie :])

Quote::
A tak poważnie, to ja osobiście edytuję diagramy w notatniku, a potem przeklejam na stronę.

To jest jakieś wyjście, ale lepszym jest już jak coś użycie konwertera sgfów, ze strony sensei's library (marcin podawał to w newsach ale może nie każdy czytał) Wklejamy zawartość sgfa, wybieramy od którego ruchu ma być i voila

_________________
Powróć na górę
okupant
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 20, 2003
Wiadomości: 51
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt paźdź 28, 2003 10:48 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Masz rację - głupoty piszę Zawstydzony Zawstydzony .
Powróć na górę
ketchup
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 02, 2003
Wiadomości: 66
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Wt paźdź 28, 2003 11:23 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja zachęcam do przygotowywania treści na boku w jakimś dobrym edytorze.
Swój pierwszy post z diagramami pisałem w przeglądarce. O ile same diagramy nie były specjalnym bólem, to pisanie w języku polskim zawsze szło mi jak krew z nosa (nawet w phpie, którego dopiero co poznałem idzie mi szybciej). Możecie sobie wyobrazić, jak mi ciśnienie skoczyło, kiedy o 2:30 w nocy siadły korki i wszystko, co napisałem przez godzinę, przepadło.
Powróć na górę
Nexo
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): kwiet 13, 2003
Wiadomości: 152
Skąd jesteś: Radzionków

PisanieNadesłano: Pn May 16, 2005 6:21 pm    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

chyba klasa diagramow nie zostala eksportowana :]

_________________
--------------------------------------------------------
There are possible things, impossible things, and things that happen. Sometimes things happen that were impossible.
Audouard, Pierre
Powróć na górę
MorF3us
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): czerw 12, 2004
Wiadomości: 59
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Pt May 20, 2005 8:17 pm    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

Fajnie ze istnieje taka super opcja, ale bym sie bardziej cieszył.... jak bym mogł zobaczyc jej rezultaty. W mojej przegladarce [opera] nie ma roznicy czy zaznaczone jest w [ diagram][ /diagram] czy nie Płaczący lub bardzo smutny Moe mi ktos powiedziec dlaczego moja barbarzynska przegladarka sie tak nikczemnie zachowuje??

_________________
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pt May 20, 2005 10:27 pm    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

Diagramy tymczasem nie działają.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Pn paźdź 17, 2005 9:58 pm    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

a kiedy diagramy będą działać?

miałam pewien problem i chciałam się z nim podzielić a tu nici..
Powróć na górę
fan
Nikken tobi
Nikken tobi


Dołączył(a): kwiet 22, 2004
Wiadomości: 114
Skąd jesteś: Toruń

PisanieNadesłano: Śr lut 08, 2006 8:19 pm    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

jest jakakolwiek nadzieja, że diagramy zaczną działać?
Powróć na górę
maciek
Nobi
Nobi


Dołączył(a): lut 21, 2006
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: Krakow

PisanieNadesłano: Śr lut 22, 2006 2:53 am    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

biedne te diagramy, zal mi sie ich zrobilo, tak ich nie ma i nie ma
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Pn marca 19, 2007 3:10 am    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

Diagramy wróciły z dalekiej podróży.

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR
Powróć na górę
Mandos
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): marca 02, 2004
Wiadomości: 238
Skąd jesteś: Łódź

PisanieNadesłano: Śr wrz 05, 2007 10:30 pm    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

Próbujemy z innymi diagramami, tym razem zamiast kodu należy wkleić po prostu zawartość sgfa, diagramy są niestety tylko 19x19 za to umożliwiają pokazanie wariantów oraz komentowanie. Aby pokazać diagram należy wkleić zawartość sgfa między tagi [ sgf ] zawartość sgfa [ / sgf ] (oczywiście bez spacji)

Efekt może wyglądać następująco:
(;GM[1]FF[4]AP[Drago:2.20.01]SZ[19]C[55th Japanese Oza, preliminary
2007-02-08: Takemiya Masaki 9p (Black) vs. Iwata Hajime 8p (White) B+R]DT[2007-02-08]PW[Iwata Hajime]PB[Takemiya Masaki]WR[80]BR[9p]RU[japanise]OT[6.5]EV[55th Japanese Oza, preliminary];B[pd];W[dc];B[pp];W[dp];B[de];W[ce];B[cf];W[cd];B[fq];W[cn]
;B[pj];W[eq];B[fp];W[kq];B[iq];W[nq];B[df];W[fc];B[cj];W[fr]
;B[gr];W[er];B[jo];W[pr];B[no];W[nc];B[oe];W[qc];B[pc];W[qd]
;B[qf];W[rf];B[rg];W[re];B[qg];W[pb];B[ob];W[qb];B[qq];W[om]
;B[lo];W[qr];B[pn];W[pm];B[lr];W[rq];B[rp];W[sq];B[nr];W[lq]
;B[oq];W[np];B[or];W[op];B[pq];W[oo];B[on];W[po];B[qo];W[nn]
;B[qn];W[mo];B[nm];W[mm];B[nl];W[mr];B[ms];W[mq];B[ps];W[qm]
;B[rm];W[ml];B[nk];W[mk];B[nj];W[cl];B[ln];W[mn];B[kl];W[gm]
;B[kj];W[mj];B[ej];W[go];B[hp];W[io];B[ho];W[jn];B[im];W[in]
;B[hn];W[jm];B[jl];W[hm];B[il];W[jp];B[do];W[fm];B[em];W[el]
;B[ep];W[cp];B[en];W[dl];B[co];W[bo];B[bp];W[dn];B[eo];W[bq]
;B[dq];W[cq];B[fs];W[dr];B[fk];W[fl];B[jq];W[ko];B[kr];W[mi]
;B[gk];W[fe];B[bn];W[ap];B[bk];W[bl];B[oc];W[nb];B[na];W[lc]
;B[fg];W[oh];B[ph];W[bf];B[bg];W[be];B[km];W[oi];B[qk];W[kh]
;B[lp];W[kp];B[mf];W[pi];B[qi];W[pg];B[pf];W[qh];B[rh];W[ki]
;B[kf];W[ic];B[jj];W[le];B[lf];W[ih];B[lh];W[li];B[ni];W[mh]
;B[nh];W[bh];B[ch];W[ag];B[bi];W[cg];B[dg];W[gh];B[bg];W[ri]
;B[ng])

_________________
The good fighters of old first put themselves beyond the possibility of defeat,
and then waited for an opportunity of defeating the enemy.

Sun Tzu Wu - ART OF WAR


Ostatnio zmienił(a) Mandos dnia Pn wrz 09, 2007 4:54 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powróć na górę
MirkoT
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 26
Skąd jesteś: Ruda Śląska

PisanieNadesłano: Cz wrz 06, 2007 7:47 am    Temat wiadomości: Re: Rysowanie diagramów Odpowiedz cytując

Mandos wrote:
Próbujemy z innymi diagramami, tym razem zamiast kodu należy wkleić po prostu zawartość sgfa, diagramy są niestety tylko 19x19 za to umożliwiają pokazanie wariantów oraz komentowanie. Aby pokazać diagram należy wkleić zawartość sgfa między taki [ sgf ] zawartość sgfa [ / sgf ] (oczywiście bez spacji)

Czy to znaczy, że teraz będzie można korzystać z obu możliwości?
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy