Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


problem ze zrozumnieniem pojęcia terytorium
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arth
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 18, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Pn stycz 18, 2004 10:05 pm    Temat wiadomości: problem ze zrozumnieniem pojęcia terytorium Odpowiedz cytując

Mam pewien problem z zasadą terytorium. Muszę nadmienić że jestem bardzo początkujący. Po przeczytaniu przewodnika po GO na tej stronie, nie wiem czy w pełni rozumię zasadę przeliczania terytorium. Przechodząc do mojego pytania zakładam że gra kończy się w następującej sytuacji (dla uproszczenia zakładam że to plansza 5x5)(fakt iż gra skończy się taką sytuacją wydaje mi się znikomy, ale chciałbym w pełni zrozumieć ten temat):
-białe kamienie ustawione są na głównej przekątnej
-w jednym z wolnych rogów jest jedno przecięcie obstawione przez 3 czarne kamienie
-po drugiej stronie "muru" białych stoi jeden czarny kamień
Jeśli obydwoje zawodników pasuje gra się kończy. Następnie następuje ustalanie, które z kamieni są martwe.Czy kamień czarny, który ma cztery oddechy i stoi samotnie za kaskadą zostaje zdjęty z planszy?
Sytuacja może wyglądać tak:
1. Zostaje zdjęty, wtedy czarny otrzymuje 0 pkt. biały 10 pkt.
2. Nie zostaje zdjęty (bo zawodnicy tak usatalili) i czarny ma 1 pkt. i tu nasuwa mi się pytanie, czy jeżeli biały otacza teren na którym są jakieś kamienie przeciwnika, które nie zostały zdjęte z planszy liczy się do jego terytorium?
Proszę o wyrozumiałość!!! Jestem początkujący więc jakiekolwiek błedy wynikające z mojego rozumowania wynikają z niewiedzy
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn stycz 18, 2004 10:18 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Pojedyncze kamienie stojące na terytorium otaczanym przez żywego przeciwnika są martwe. Zdarza się, że w terytorium przeciwnika znajdują się większe grupki żywych kamieni (przeczytaj sobie o seki), ale wtedy nie liczą się ani one, ani cały teren naokolo. Jeśli pojedynczy kamień w oku przeciwnika zabija grupę, jest on żywy.
Powróć na górę
arth
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 18, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Pn stycz 18, 2004 10:35 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dzięki. Czyli jeżeli grupa byłaby bezwarunkowo żywa wewnątrz terenu otaczanego przez białe, biały nie miałby żadnego terytorium, bo graniczyłoby ono z czarnymi. Czy oko(oka) to jedyna struktura, która może być żywa otaczana przez przeciwnika? Rozumię że wszystkie inne struktury uważane są za martwe. Wykluczam tutaj seki.
W oczach graczy pytania te mogą wydawać się naiwne ale chcę być pewien że rozumię tę grę zanim zacznę w nią grać Bardzo szczęśliwy
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn stycz 19, 2004 12:24 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A może po prostu wejdz na kurnik i obejrzyj sobie 2 gry. Więcej nie będzie potrzeba, żeby zrozumieć zasady, a "w powietrzu" to się naprawdę strasznie tłumaczy.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Pn stycz 19, 2004 1:43 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja zawsze koncepcje terenu tlumacze w nastepujacy sposob. Twoj teren jest tam, gdzie przeciwnik nie ma mozliwosci zainwadowania tak, by przezyc. Innymi slowy, jezeli masz otoczony jakis teren i masz poczucie, ze co by Ci tam nie wstawial przeciwk to jestes w stanie to zabic, to jest Twoj teren. Jednoczesnie trzeba dodac, ze kamienie otaczajace teren (zdefiniowany jak pozwyzej) tez maja zapewnione zycie (czyli maja badz moga stworzyc dwoje oczu). A uwaga o podgladaniu gier na kurniku jak najbardziej sluszna.
Powróć na górę
arth
Nobi
Nobi


Dołączył(a): stycz 18, 2004
Wiadomości: 8
Skąd jesteś: Gdynia

PisanieNadesłano: Pn stycz 19, 2004 2:26 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dzięki. Trochę poszperałem i rozwiałem swoje wątpliwości.
Powróć na górę
kenshinek
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): stycz 15, 2004
Wiadomości: 18
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 8:15 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Najprościej policzyć tak by na końcu gry wypełnić tereny neutralne kamienie martwe zdjąć z planszy, kamienie martwe i zbite włożyć w terytorium przeciwnika zsunąć wszystkie swoje kamienie tak by jak najłatwiej było policzyć punkty. Cieżko to wytłumaczyć łatwiej pokazać Bardzo szczęśliwy

_________________
Nie pozwolcie gnusniec umyslom. Pijcie piwo!
Kenshinek
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 8:39 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A najlepiej jeszcze układać tereny tak, żeby miały bok 10 (do hoshi na bandzie) lub 5 (1 za hoshi w rogu). Nawyk ten dość szybko można sobie wyrobić, a o ile łatwiej potem liczyć.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy