Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


GnuGo analizuje partie
Informacje o lekcjach, nauczycielach. Dyskusja o metodach treningu.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pawelgo21
Nobi
Nobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 3
Skąd jesteś: Dublin, Irlandia (d. Kielce)

PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 2:21 am    Temat wiadomości: GnuGo analizuje partie Odpowiedz cytując

Jakiś czas temu natknąłem się na pewnej liście mailowej na dyskusję o programach analizujących partie. Był również mail o tym, że można podać programowi GnuGo polecenie w linii DOS i on oceni "po swojemu" wartość ruchów i poda, gdzie on sam by się ruszył. Sprawdziłem - działa.

gnugo -l gra.sgf --replay both -o gra_przejrzana.sgf

gdzie: gra.sgf = plik do oceny,
gra_przejrzana.sgf = plik wynikowy.

Ponieważ, jak wiadomo GnuGo w swej najlepszej wersji gra najwyżej na poziomie 14k, więc i taka analiza może być użyteczna tylko dla graczy do tego poziomu. I trzeba oczywiście pamiętać, że to tylko program - na pewno zawiera jakieś błędy, nie ma wyobraźni, zawsze "myśli" w ten sam sposób itd. itp. Słowem nigdy nie zastąpi człowieka...
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 11:57 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

To już chyba lepiej złapać na kgs kogoś silniejszego i poprosić o komentarz.
Zawsze ktoś tak miły się znajdzie.
Zresztą na Akademii w lekcjach jest dział komentowanie partii, można do kogoś z tych ludzi napisać i wysłać mu sgf. Na pewno zrobi to lepiej niż bezduszna maszyna Puszczający oczko
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 12:39 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jeśli chodzi o porady programów, to ja czasem korzystam z funkcji Many Faces, która robi wykres różnicy terytorium. Oczywiście to co mierzy MFoG nie jest zbyt miarodajne, ale daje mi to ogólny obraz gry i mogę zatrzymać się w momentach w których najprawdopodobnie coś spaskudziłam.
Ale i tak analizę robi tu człowiek (tzn. ja Uśmiech ) a program tylko ułatwia mi robotę.
Toteż upieram się przy tezie, że program nie może dobrze analizować partii, bo nie czuje ducha Go. Jak ktoś chce mieć analizę partii na poziomie 14k to jestem do usług Puszczający oczko choć też nie jestem pewna czy tego ducha Go tak do końca czuję ..
Powróć na górę
pjk
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 35
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 11:20 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Nie widzę sensu używania programów, do komentowania - Komputer jest schematyczny,
Choć można przy ich pomocy sprawdzić poprawność joseki.

Własna praca nad grą wiele daje - żeby najwięcej skorzystać warto wpisać swoje uwagi do zagrań, i pytania . Dopiero tak spreparowaną grę przesłać do komentarza.

W Internecie jest wiele możliwości otrzymania oceny własnej gry:
- złapanie kogoś na serwerze ( np. KGS)
- wysłanie do nauczyciela
- wysłanie do osób z akademii - sekcja Lekcje
- wysłanie do GTL ( po angielsku) gtl.jeudego.org/
Powróć na górę
loopan
Ikken tobi
Ikken tobi


Dołączył(a): kwiet 27, 2003
Wiadomości: 40
Skąd jesteś: Wroclaw

PisanieNadesłano: Śr stycz 28, 2004 3:30 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Pamietajmy jeszcze o tych goistach ktorzy dostepu do internetu nie maja!
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Śr stycz 28, 2004 3:38 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ci, którzy nie mają dostępu do sieci, chyba nie czytają tego forum. Zakłopotany
a ci, którzy nie mają stałego łącza, tylko używają modemu albo korzystają z netu np. na uczelni, chociaż na kgs-ie sobie nie pograją, mogą przesłać sgf komuś z akademii, bo to akurat długo nie trwa.
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz stycz 29, 2004 2:27 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Hmmm, ja dzis gralem gre, gdzie dawalem 2H i na dobra sprawe to nie wiem jak zagrac zeby wygrac. Analizowalem kilka fragmentow, gdzie wydawalo mi sie, ze zle zagralem, ale czego bym ni wymyslil, to wychodzilo, ze jestem 20 pkt do tylu. Wydaje mi sie, za czasem sie nie da przeanalizowac wlasnej gry, gdyz nie jestesmy w stanie wybic sie ponad pewne schematy mysleniowe. Nawet szukajac lepszego rozwiazania, mysle o konkretnej sytuacji w sposob, ktory sie nauczylem. W grze oczywiscie widze mniej, bo analizuje w wyobrazni, co jest trudniejsze, mam mniej czasu itd, ale nawet analizujac offline ciagle obracam sie wedle pewnej okreslonej liczby rozwiazan. Moze sie zdarzyc, ze to za malo. I wtedy jest przydatne spojrzenie kogos innego.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaNauka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy