Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Liczba kamieni - zasady Inga
Jesteś kompletnie zielony? Nie wiesz co to jest seki? Zapytaj tutaj
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yeellow
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): grud 27, 2003
Wiadomości: 28
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Sb stycz 24, 2004 2:01 am    Temat wiadomości: Liczba kamieni - zasady Inga Odpowiedz cytując

Ostatnio zaczalem zastanawiac sie nad roznymi "patologiami" (zwiazanymi z gra w go) i chcialem sie zorientowac, czy sa jakos ujete w przepisach. Chodzi mi o liczbe kamieni, ktorych mozna uzywac w trakcie gry. W niektorych zestawach jest 2x180 kamieni, w niektorych 2x160 kamieni. Rozumiem, ze w normalnych warunkach i tak sporo kamieni pozostanie nieuzytych. Ale w skrajnych, patologicznych przypadkach mozna zuzyc wszystkie kamienie i zapelnic mala powierzchnie planszy. Czy w takim wypadku gra sie konczy, czy teoretycznie mozna sobie dobrac wiecej kamieni? Czy liczba kamieni jest scisle okreslona? Jezeli tak, to czy to oznacza, ze zawodnik ktoremu skonczyly sie kamienie musi do konca pasowac?
Wiem, ze ten problem nie ma specjalnie praktycznego sensu, ale mnie zaciekawil :-). Ciekawe tez, czy byly gry w ktorych zawodnicy zobaczyli dna swoich gosu? I ile najwiecej kamieni uzyto w zarejestrowanej grze?
Moze 160 kamieni to i tak za duzo? A moze i tyle czasem nie starcza? Wtedy lepiej byloby jednak wydac pare zlotych wiecej na pelny zestaw...
A gdzies czytalem, ze kamieni jest 180 bialych i 181 czarnych i ta wersja bardzo mi sie podobala.


Pozdrawiam
Marcin
Powróć na górę
Kijana
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 87
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Sb stycz 24, 2004 2:05 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Najdluzsza zarejestrowana gra (pomiedzy prosami) miala 411 ruchow - www.msoworld.com/mindz...long-1.sgf

Te ograniczenia o ktorych pisales pochodza od producentow kamieni a nie z zasad Puszczający oczko wiec jak kamieni zaczyna brakowac to mozna np wymieniac sie jencami albo podkradac z innych gosu... Bardzo szczęśliwy

160 to troche malo - jak bedziesz tyle mial to raczej dosc szybko zdarzy sie gra w ktorej zobaczysz dno pojemnika i bedziesz musial sie uciekac do wymienionych przeze mnie niecnych metod Fajny
Powróć na górę
yeellow
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): grud 27, 2003
Wiadomości: 28
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Sb stycz 24, 2004 2:12 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Kijana wrote:
Najdluzsza zarejestrowana gra (pomiedzy prosami) miala 411 ruchow - www.msoworld.com/mindz...long-1.sgf

Te ograniczenia o ktorych pisales pochodza od producentow kamieni a nie z zasad Puszczający oczko wiec jak kamieni zaczyna brakowac to mozna np wymieniac sie jencami albo podkradac z innych gosu... Bardzo szczęśliwy

O! Dziekuje. Jednak moje watpliwosci nie byly tak abstrakcyjne jak myslalem :-). Szczerze mowiac, nie spodziewalem sie.

Pozdrawiam
Marcin
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Sb stycz 24, 2004 12:54 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A zasady Inga? Tam przecież jest ustalona na początku liczba kamieni i na koniec gry gracze wkładają kamienie w swoje terytorium. Wygrywa ten, któremu zostanie mniej kamieni. Wydaje mi się, że gdy kończą się kamienie, to wygrywa ten, któremu skończą się wcześniej, ale nie jestem pewna, bo nigdzie nie mogę znaleźć zasad Inga. Może ktoś zna link do takiej strony?
Powróć na górę
mario_orcus
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 04, 2003
Wiadomości: 24
Skąd jesteś: Kraków

PisanieNadesłano: Pn stycz 25, 2004 7:28 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Dobromila wrote:
na koniec gry gracze wkładają kamienie w swoje terytorium. Wygrywa ten, któremu zostanie mniej kamieni. Wydaje mi się, że gdy kończą się kamienie, to wygrywa ten, któremu skończą się wcześniej, ale nie jestem pewna, bo nigdzie nie mogę znaleźć zasad Inga. Może ktoś zna link do takiej strony?

he he he... To wygra ten, kto szybciej wypełnia obszary kamieniami po zakończeniu gry. Wyobrazacie sobie te wyścigi po dwóch pasach Uśmiech Go jako gra strategiczno zrecznosciowa :-). A jesli komus skonczą sie kamienie w trakcie gry, to też wygrywa Uśmiech

A tak poważnie: nie ma co szukac dziury w calym. Ze wzgledów praktyczno-handlowych ograniczono komplet do 180 kamieni - to się sprawdza, mimo iż teoretycznie pula kamieni powinna być na tyle duża, by czerpano z niej do woli.
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Pn stycz 25, 2004 12:20 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A tak na serio, czy ktoś wie, gdzie można przeczytać zasady Inga? (najlepiej po polsku). W końcu te najważniejsze turnieje w Polsce są rozgrywane właśnie według tych zasad.
Na razie na eliminacje mistrostw Polski się nie wybieram, ale może kiedyś .. Puszczający oczko
Powróć na górę
Kijana
Aji
Aji


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 87
Skąd jesteś: Warszawa

PisanieNadesłano: Pn stycz 25, 2004 1:24 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ktore turnieje w Posce sa rozgrywane na zasadach inga ?
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Pn stycz 25, 2004 1:30 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Według wiki.go.art.pl Mistrzostwa Polski Juniorów i Mistrzostwa Europy. Wydaje mi się, że słyszałam, że również eliminacje Mistrzostw Polski, ale tego nie jestem pewna
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Pn stycz 25, 2004 1:30 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

www-2.cs.cmu.edu/~wjh/...s/SST.html
Na polski chyba nikt tego nie tłumaczył. A jeśli komuś skończy się 180 kamieni (w zasadach Inga jeńcy wracają do gracza), to znaczy że prowadzi, tj. same jego kamyki wypełniają pół deski, a skoro ma jeszcze jakiś teren, to w sumie licząc po chińsku musi mieć ponad połowe gobanu pod swoją kontrolą. No chyba, że ma trupiarnię na desce.
Powróć na górę
dede
Tengen
Tengen


Dołączył(a): kwiet 06, 2003
Wiadomości: 192
Skąd jesteś: Trojmiasto

PisanieNadesłano: Wt stycz 27, 2004 2:15 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

O ile sie orientuje powinno byc 180 bialych kamieni i 181 czarnych
Powróć na górę
Tommell
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 28, 2003
Wiadomości: 207
Skąd jesteś: Police

PisanieNadesłano: Wt lut 03, 2004 9:40 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Jak ja zamówiłem u Sławka komplet w którym rzekomo miało być 360 kamieni, to okazało się, że czarnych jest jakieś 184 a biaych 186.. :} No, ale drobna pomyłka, a i tak się wymieszało na lsg..
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt lut 03, 2004 10:03 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Zadady Inga zostały kiedyś przetłumaczone z kasy PSG na polski. Już wkrótce będę miał tekst, wtedy wrzucę to na strony.

Jest tego dużo (ok. 30 stron). Y0shua zgodził się zrobić template'a. Zbudujemy z tego nową stronę. Na razie oryginał można podziwiać na www-2.cs.cmu.edu/~wjh/...s/SST.html jak pisał zefciu. Szukam osoby, która pomoże przy tworzeniu estetycznych diagramów (np. z wykorzystaniem engine'u na forum).

Zasady Inga wymagaja po 180 kamieni białych i czarnych. Do liczenia ich służą specjalne pojemniki.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.


Ostatnio zmienił(a) marcin dnia Sb lut 07, 2004 10:17 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Wt lut 03, 2004 10:20 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

W moim zestawie jest 191 Wykrzyknik czarnych i 185 białych kamieni.
Podejrzewam, że producenci zawsze dają trochę więcej, tak na wszelki wypadek. Poza tym kamienie lubią ginąć i pękać, więc zawsze można wymienić. A tak wogóle to te kamienie są chyba odliczane bardziej na wagę niż na sztuki, bo chyba nie siedzą w fabryce setki Koreanek, które by je liczyły Puszczający oczko chociaż może jest to bardziej sprytnie rozwiązane ..
Powróć na górę
yosz
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 30, 2003
Wiadomości: 186
Skąd jesteś: Suwałki, Olsztyn, Warszawa

PisanieNadesłano: Wt lut 03, 2004 10:29 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

marcin wrote:
Y0shua zgodził się zrobić template'a

Ogarnela mnie niemoc tworcza wiec template robi Lain Drwiący

_________________
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Wt lut 10, 2004 7:51 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

No i gotowe. Tymczasem zapraszam pod tymczasowy adres: go.art.pl/reguly/ing/ Czekam na uwagi o literówkach i innych błędach. Wielkie dzięki dla Lain, która napisała całego html-a.

Pod adresem www-2.cs.cmu.edu/~wjh/...s/KSS.html dostępne są objaśnienia do reguł Inga. Mimo, że reguły Inga są krótkie (w istocie 4 artykuły) ich zrozumienie nie jest łatwe (różnice pomiędzy ko powtarzalnym a cyklicznym, agresywnym a zakłócającym itp.) Szukam ochotnika, który podejmie się tłumaczenia objaśnień na polszy język. Jeśli zgłosi się kilku, po prostu podzielicie się pracą. Warunkiem jednak jest trzymanie się terminologii polskiego tłumaczenia.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPoczątkujący Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy