Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Ile jest wart ruch w chubanie?
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wojtekw
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 27, 2003
Wiadomości: 20
Skąd jesteś: Bielsko-Biała

PisanieNadesłano: Pt marca 05, 2004 10:18 pm    Temat wiadomości: Ile jest wart ruch w chubanie? Odpowiedz cytując

Bardzo ciekaw jestem waszej opinii dotyczącej następującego problemu. Może najpierw podam przykład, a potem zapytam ogólnie.

Hipotetyczna sytuacja

Czy czarne powinny ratować grupę, czy raczej grać gdzie indziej? A w takim przypadku...

Hipotetyczna sytuacja (więcej do uratowania)

... gdy kamieni do uratowania jest więcej? Z ilu kamieni musi składać się ta grupa, żeby ją ratować, zamiast rozpoczynania walki w innym miejscu planszy.

Ogólnie można zapytać: ile jest wart ruch w chubanie? Opinię zawodowców już znam (wyczytałem w książce), bardzo mnie ona zdziwiła Uśmiech Jakie jest wasze zdanie?
Powróć na górę
rams
Nobi
Nobi


Dołączył(a): May 28, 2003
Wiadomości: 2
Skąd jesteś: Wwa

PisanieNadesłano: Pt marca 05, 2004 10:55 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Ja bym nie bronil ani pierwszej ani drugiej...

Chyba u Cho (w ksiazce o obliczaniu pozycji) jest policzona wartosc pewnego ruchu, gdzies na pograniczu malego chubanu i duzego yose : ponad trzydziesci punktow. Tyle, co zabicie/przezycie druga grupa jaka pokazales (a to byl ewidentnie ruch z pogranicza chubanu i yose, nie zadne oba).
Powróć na górę
Dobromila
Ogeima
Ogeima


Dołączył(a): czerw 22, 2003
Wiadomości: 178
Skąd jesteś: Łódź/Zielonka

PisanieNadesłano: Sb marca 06, 2004 12:15 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

A jaka była opinia zawodowca?
Powróć na górę
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Sb marca 06, 2004 1:29 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Pierwszej bym na pewno nie bronil, to to przeciez gote. Co do drugiej to juz sa nieco mieszane uczucia, ale wydaje mi sie, ze chlodna kalkulacja powiedzialaby mi, ze nie warto, gdyz skoro to obustronne gote, to moze przecwnik tez nie bedzie sie kwapil i moze pozniej sie uratuje.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Sb marca 06, 2004 2:06 am    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Doliczając możliwe yose ruch czarnego ratujacy grupę w pierwszej pozycji jest wart 24 pkty a w drugiej 30 pktów. Życie czarnych kamieni jest w tej partii strategicznie nieistotnie, gdyż te kamienie są całkowicie otoczone przez superżywą białą grupę. W pierwszej pozycji największym ruchem wydaje mi się r6, który jednocześnie limituje możliwości rozwoju białego, rozwija czarną pozycję i przede wszystkim nie oddaje inicjatywy w ręce białego. Punktowo ten ruch wydaje mi się na pewno wart co najmniej 30. Tam więc bym zagrał.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
wojtekw
Kosumi
Kosumi


Dołączył(a): sierp 27, 2003
Wiadomości: 20
Skąd jesteś: Bielsko-Biała

PisanieNadesłano: Cz marca 11, 2004 9:47 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Według zawodowca, który analizując swoją partię wypowiadał się na temat wartościowania, ruch wart jest 7 lub 6 punktów, a zagranie w pustym rogu 8 punktów Uśmiech (nie dotyczy to yose). Nie znaczy to, że broniłbym każdej grupy za 8 punktów, bo oprócz samej wartości punktowej ruchu trzeba doliczyć przejęcie inicjatywy.
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy