Archiwum Internetowej Akademii Go Sklep E-GO  
_TOGGLE
Menu

Nauka

Artykuły

Szukaj

Archiwum IAG


Redukowac czy inwadowac?
Natknąłeś się na ciekawy problem lub pozycję? Przedstaw go tu lub zapytaj o rozwiązanie.
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kaisuj
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): sierp 28, 2003
Wiadomości: 282
Skąd jesteś: Lublin

PisanieNadesłano: Cz lip 08, 2004 12:39 pm    Temat wiadomości: Redukowac czy inwadowac? Odpowiedz cytując

Problem pochodzi z ksiazki "Attack and defence" (strona 143-144).
Mimo dwukrotnego przeczytania tego tekstu mam pewne watpliwosci co do tej sytuacji i dlatego postanowilem pokazac ja tutaj.
Pierwszy diagram pokazuje sytuacje wyjsciowa. Jest ruch bialego.
White to play

W drugim diagramie pokazuje wynik sekwencji redukujacej moyo czarnego, ktora jednoczesnie daje moyo bialemu (bialy konczy w sente).
Ruchy od 1 to 6

Kolejny diagram pokazuje sytuacje odwrotna - inwazje bialego w moyo czarnego, co wedle autora jest bardzo zle dla bialego.
Ruchy od 1 to 6

I teraz moje pytanie do tej sytuacji. Czy bialy musi odpowiadac na czarnych 4 w 5? Co by bylo, gdyby bialy zagral 5 w czarnych 6 (diagram ponizej)? Czym moze sie zakonczyc atak czarnego w jeden z punktow A-C i w ktory powiniene atakac?
Ruchy od 1 to 5


P.S. Lewa strona gobanu jest pusta, bo w ksiazce jej nie widac, a tu mi sie nei chcialo obcinac diagramu, tak wiec sytuacje nalezy rozpatrywac w miare lokalnie w kontekscie moya czarnego i bialego.
Powróć na górę
marcin
Tesuji
Tesuji


Dołączył(a): kwiet 11, 2003
Wiadomości: 372
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Cz lip 08, 2004 3:20 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Czarny robi inwazję w b i kasuje biały teren. Biały zostaje z conajmniej dwoma słabymi grupami. Taki sposób gry wydaje się nieroztropny. W prawidłowej odpowiedzi czarnemu wciśnięte jest max 30 punktów, a biały ma perspektywy wzięcia o wiele więcej i sente.

_________________
Graj każdy ruch tak, jakby był twoim ostatnim.
Powróć na górę
zefciu
Hazama tobi
Hazama tobi


Dołączył(a): kwiet 25, 2003
Wiadomości: 216
Skąd jesteś: Poznań

PisanieNadesłano: Sb grud 18, 2004 12:18 pm    Temat wiadomości: Odpowiedz cytując

Widziałem gdzieś, nie pamiętam gdzie, sytuację z partii pro, gdzie właściwym było wciśnięcie przeciwnikowi terenu po szóstej linii. Ktoś może też widział tę pozycję?
Powróć na górę
Wyświetl wiadomości z ostatnich:   
Rozpocznij nowy temat   Odpowiedz na temat   Wersja do druku    Forum - strona głównaPozycje, problemy, analizy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wiadomości
Nie możesz usuwać swoich wiadomości
Nie możesz głosować w ankietach
Na tym forum nie możesz załączać plików
Z tego forum możesz pobierać pliki

Sklep E-GO
Autorzy | Podziękowania
Hosting zapewnia Polskie Stowarzyszenie Go
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy